logo

Pardubičtí strážníci a hasiči zachraňovali psa z řeky Chrudimky i psa zapadlého v bahně

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Dva psi zaměstnali pardubické strážníky i hasiče. Jednalo se ovšem o dvě rozdílné události.

V prvním případě strážníci přijali oznámení samotné majitelky, které se údajně pes vysmekl a skočil do vody. Nereagoval na žádné její povely a vodních radovánek si měl užívat již více než hodinu. Žena si plavajícího psa nebyla schopna přivolat k sobě. To se nepodařilo ani dvěma hlídkám, které se nakonec snažily neposlušného psa nalákat ke břehu. Úspěšní byli až přivolaní hasiči, kteří na Chrudimku spustili člun a s jeho pomocí nahnali stále plavajícího psa ke strážníkům na břeh.

Tam jej hlídka odchytla a předala majitelce, která není strážníkům neznámá. Na konci března jí totiž jejího zvířecího kamaráda, který volně pobíhal po náměstí v Pardubicích, předávali také. Vzhledem k tomu, že se žena opakovaně dopustila přestupku tím, že nesplnila povinnost stanovenou v obecně závazné vyhlášce obce (umožnila volné pobíhání psa), převzala si od strážníků příkazový blok v hodnotě 500 Kč. Foto v příloze.

O několik hodin později vyjížděli opět hasiči a strážníci k oznámené události, ve které figuroval také pes. V tomto případě se jednalo o spolupráci při vyproštění velkého cca padesáti kilového psa, který se zabořil v parku Na Špici do bahna tak, že nemohl vylézt bez pomoci ostatních. Panička mu také nedokázala pomoci. Zavolala tedy na linku 112. Operační této linky si přizval k součinnosti strážníky odchytáře. Vysílal na místo hasiče a měl obavu, aby pes nebyl zraněný a nevyžadoval pomoc strážníků specialistů. Tato obava se naštěstí nepotvrdila. Když strážníci dorazili na místo, nalezli v bahně totálně vyčerpaného psa, který byl zapadlý tak, že ležel na boku a neměl šanci bez pomoci z bahna vylézt. I strážníkům dalo velkou práci jej dostat ven.

Naštěstí se jednalo o staršího a rozvážného psa, který ihned pochopil, že se mu strážníci pokouší pomoci a byl v klidu. Dva muži vyčerpané zvíře povytáhli, položili na deku a vytáhli ještě o kousek dál. Strážníci za pomoci hasičů dostali psa na zpevněnou plochu, ze které již nehrozilo, že by se pes opět zabořil. Po chvíli odpočívání byl psí senior schopen chůze. Protože nepotřeboval další ošetření, byl předán majitelce, která byla ráda, že její psí společník tuto událost přestál relativně bez úhony. Slova díků si vyslechli strážníci i hasiči.

Lenka Uskobová, MP Pardubice