logo

Perličky z olomoucké tísňové linky 158 za rok 2017

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

* V noci policistům oznámila žena, že jí z postele spadl nemocný muž a nemůže jej vlastními silami vrátit zpět do postele. Muži zákona oznamovatelce s pacientem pomohli, takže ošetřovaný mohl nadále pokračovat ve spánku s pocitem bezpečí.

* Na policisty se obrátil oznamovatel, který uvedl, že má pronajatý byt v hotelovém domě a nemůže se dostat dovnitř. Majitel mu měl bezdůvodně byt uzamknout a vyměnit zámek. Policisté na místě zjistili, že podnapilý oznamovatel měl úplně jiný svazek klíčů. Kde nechal klíče od bytu, nevěděl a pokud je nenašel, stojí tam dodnes.

* Policisté mají opravdu „široké pole působnosti“, ale seznamovací kancelář mezi jejich činnosti nepatří. Muž se na strážce zákona obrátil proto, aby přesvědčili jeho ženu, která od něj odešla zpět ke svému bývalému manželovi, k návratu a přivezli mu ji domů. Na lásku je však i policie krátká.

* Na pánskou jízdu si do svého bytu pozval kamaráda. Popíjeli a dobře se bavili, a to až do chvíle, kdy se hostiteli zdálo, že kamarád pije rychleji než on. A protože zásoby alkoholických nápojů rychle mizely, rozhodl se pan domácí hosta vyprovodit z bytu. Ten se však dobře bavil, a tak se hostitel obrátil o výpomoc na policii. Nakonec host odešel sám ještě před příjezdem policistů. Došel alkohol a šel tedy o dům dál.

* Volání o pomoc vycházející z jednoho domu oznámil náhodný kolemjdoucí. Policisté na místě zjistili, že seniorka v daném domě skutečně volala o pomoc, ale na souseda, aby jí pomohl navléknout kalhoty.

* Podivné chování řidiče, jako rozhazování rukama a hlasité výkřiky, oznámil všímavý občan. Na parkovišti u obchodního centra v autě seděl muž, který musel být podle oznamovatele buď pod vlivem alkoholu, nebo drog. Měl obavu z možné jízdy a ohrožení ostatních účastníků silničního provozu. Když šli policisté situaci prověřit, zjistili, že řidič vůbec opilý není. Byl to „pouze“ obchodní zástupce, který si ve vozidle vyřizoval pracovní i soukromé telefonáty. Telefonáty ho ale tak rozčílily, že divoce gestikuloval rukama.

* Jednou jednoho muže již omrzel život. Rozhodl se, že vše ukončí skokem pod kola projíždějícího traktoru. Co čert nechtěl, podařilo se mu šipkou skočit přímo mezi přední kola pomalu jedoucího stroje. Zde ho vykulený traktorista našel ležícího, ale živého, pouze s několika odřeninami.

* S oznámením o pohřešování přítele se na tísňovou linku brzy ráno obrátila žena, která po probuzení ještě notně ovíněná alkoholem zjistila, že její milovaný není v posteli. Policisté pohřešovaného vzápětí našli. Kde? V tomtéž bytě jako oznamovatelku, jen v jiné místnosti. Byl také pod vlivem, ani na nohou stát nemohl. „Opičku“ vyspával v obývacím pokoji.

* Zemřela tchýně, do hrobu dána, siroty po ní zůstaly…. Muž a žena společně zapíjeli zesnulou příbuznou, což vyvrcholilo ostřejší výměnou názorů a což se žena rozhodla řešit přivoláním policie. Policisté na místě zjistili, že se vlastně nic neděje. Oznamovatelka jen chtěla využít hlídku k tomu, aby jejímu druhovi domluvila, ať tolik nepije. Že tyto alkoholové dýchánky jsou na denním pořádku a alkoholu stejnou měrou holdují oba aktéři, pak policistům osvětlil další nájemník.

* Sedmdesátiletý muž vyrazil na výlet. V průběhu své pouti spočinul v hospodě. Po tekutém občerstvení chtěl putovat dále do sousední obce, čímž se pochlubil i přítomným štamgastům. Těm se však chování turisty nezdálo a raději zavolali na policii, aby se po muži poohlédla. Policisté jej ovšem nikde neobjevili. Asi po dvou hodinách sám, živ a zdráv, dorazil na služebnu a prosil o přivolání taxíka s

odůvodněním, že během dne trošku popil a usnul kousek od hospody. Přání mu bylo splněno.

* Rozčilená žena v noci žádala policisty, aby přijeli, protože „se manžel ožral jak prase, řve jako tur a budí tím děti“. Policisté muži domluvili a ten odešel z bytu pryč. Po necelé hodině však ta dobrá žena volala znovu. Manžel se vrátil. Nadýchal 2,54 ‰. Aby dál nerušil noční klid, zařídili mu policisté komfortní pobyt v cele.

* Bicyklu u kraje silnice a v příkopu ležícího muže si všiml jeden řidič. Zastavil, aby muži pomohl. Zjistil, že je sice notně opilý, ale jinak v podstatě v pořádku. Pro jistotu však zavolal na policii, aby se nestalo nějaké neštěstí, a odjel pryč. Hlídka nedaleko avizovaného místa posléze našla muže vedoucího jízdní kolo. Policistům vysvětlil, že zavrávoral, když vedl kolo po krajnici a spadl do příkopu. Tam si chtěl chvíli odpočinout a nabrat síly na další putování k domovu. Vyrušil ho projíždějící řidič.

* Během fotbalového utkání policisté přijali oznámení o napadení mladého baníkovce. Útočníkem překvapivě nebyl fanoušek soupeře, ale vlastního týmu. V okamžiku, kdy si při zápasu všichni baníkovci sundali trička, přistoupil k oznamovateli jeden z již obnažených mužů a vyzval ho, aby se přidal. Na odpověď „nemůžu, bo sem po nemoci“ obnažený muž poškozeného udeřil čelem do kořene nosu.

* Žena potřebovala dostat z domu bývalého přítele. Neubližoval jí, nebyl nijak agresivní. Zavolala proto na policejní tísňovou linku. Když to uslyšel přítel, začal se chystat k odchodu. Paní operátorovi mezitím vysvětlila, že hlídku posílat nemusí a že telefonátem jen chtěla donutit přítele odejít pryč.

* Pohřešování sedmaosmdesátiletého manžela nahlásila seniorka. Měl se jí ztratit na nádraží, odkud údajně měli společně odjet na chatu. Asi za dvě hodiny policisté pohřešovaného vypátrali. Byl na chatě, krmil drůbež a vůbec netušil, že po něm pátrá policie. O manželce prohlásil, že je zmatená a že měla vědět o jeho cestě na chatu. Ta okamžitě po vyrozumění o nalezení manžela vyrazila za ním s tím, že si musí vše vyjasnit. Příště už se snad lépe domluví, kdo, kdy na chatu vyrazí.

por. Mgr. Marie Šafářová , Policie ČR