logo

Pětimiliónová škoda vznikla u požáru průmyslového stroje v Hrdějovicích

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na místo v 15:39 hodin vyjeli profesionální hasiči ze stanice České Budějovice, kteří průzkumem zjistili, že se jedná o požár drtiče kolejových pražců, kdy požár se dále rozšířil na dvě čtyřmetrové hranice složených pražců a samotnou štěpku.

Požár byl v době příjezdu českobudějovické jednotky již v plném rozsahu. Hasiči nasadili dva útočné C proudy a dva vysokotlaké proudy. Na hořící stroj hasiči použili těžkou pěnu. Mezitím k požáru přijely dvě jednotky podnikových hasičů SŽDC České Budějovice, které vytvořily další dva proudy a zároveň zajišťovaly doplňování a střídání zasahujících hasičů. Jako posilová jednotka k požáru přijela také velkoobjemová cisterna z českobudějovické stanice pro zajištění dodávky vody. Hromady štěpky hasila jednotka SDH obce Hrdějovice.

Z hořícího stroje a pražců šel silný kouř, hasiči proto zasahovali v kompletní dýchací technické. Hasiči zároveň s hašením ochlazovali bezprostřední okolí, aby zabránili rozšíření požáru na blízké pole se vzrostlým obilím.

Likvidaci požáru velitel zásahu nahlásil v 18 hodin. Ještě před tím hasiči požářiště zkontrolovali termokamerou, aby vyloučili skrytá ohniska. Vyšetřovatel HZS stanovil výši vzniklé škody na 5 000 000,-. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Vendula Matějů, HZS Jihočeského kraje