logo

Po fotbalovém zápase Karviné s Opavou se porvali fanoušci obou celků, zasahovat museli policisté i strážníci

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V sobotu odpoledne se v Karviné odehrálo fotbalové utkání mezi domácím mužstvem a týmem SFC Opava. Protože byl zápas vyhodnocen jako rizikový, adekvátní bezpečnostní opatření k němu vytvořili policisté společně s karvinskými strážníky.

V ulicích Karviné působily desítky policistů z Obvodních oddělení, Oddělení hlídkové služby, Dopravního inspektorátu, psovodi se služebními psy a také policisté ze Speciální pořádkové jednotky Moravskoslezského kraje. Nápomocni jim byli strážníci MP Karviná.

Ačkoliv opavský klub původně avizoval, že opavské fotbalové fanoušky z karvinského vlakového nádraží převezou na stadion autobusy, nebyla tato doprava zařízena a fanoušci se tak museli vydat za policejního doprovodu na stadion pěšky.

Již ve vlaku na fanoušky dohlíželi policisté ze Speciální pořádkové jednotky a také z Antikonfliktního týmu. Antikonfliktní tým ostatně doprovázel fanoušky Opavy až na stadion a po utkání opět zpátky na nádraží.

Policistům se podařilo zajistit přesun fanoušků po chodníku, a tak kromě krátkodobých uzavírek nemusela být zcela zastavována doprava. Ta byla po většinu trasy pouze omezena kvůli většímu množství služebních vozidel Policie ČR, kterými policisté fanoušky doprovázeli.

Cesta na stadion se obešla bez větších potíží, stejně jako samotné utkání. Problémy nastaly především až po zápase, mimo areál fotbalového stadionu. V okolí stadionu, při odchodu opavských fanoušků zpět na nádraží, došlo opakovaně k provokacím ze strany polsky hovořících fanoušků, pravděpodobně karvinského celku, či některého ze spřátelených klubů.

Policisté již v těchto chvílích oběma stranám domlouvali. O několik minut později však došlo k prvním fyzickým konfliktům, a to na parkovišti poblíž stadionu. Zde již museli zasáhnout policisté ze Speciální pořádkové jednotky i psovodi. Na osobní svobodě zde bylo omezeno několik osob. Opodál došlo k dalším konfliktům, zde zakročili karvinští strážníci, kterým se podařilo obě znesvářené strany udržet od sebe.

Jak informoval dosahový policejní mluvčí Petr Směták, v poutech skončili nejméně čtyři lidé. „Čtyři osoby jsou v současné chvíli podezřelé z trestného činu. Všemi případy se nyní zabývají policisté, kteří po prověření všech okolností daných případů stanoví přesnou právní kvalifikaci,“ uvedl mluvčí.

Kriminalisté teď budou navíc vyhodnocovat záběry z policejních kamer, na jejichž základě by mohlo eventuálně dojít ke stíhání dalších osob.

Přesun opavských fanoušků na nádraží proběhl opět pod dohledem Policie ČR, nyní již bez větších problémů. Policisté pak zajišťovali také to, aby k výtržnostem nedocházelo například v nedalekém obchodním centru.

Většina opavských fanoušků odjela v 18 hodin vlakem směrem na Ostravu a dále na Opavu. I v tomto případě byli ve vlaku přítomni policisté.

MrK, Týdeník Policie