logo

Po nehodě na D46 začaly hořet dva kamiony, do vysypaného nákladu navíc najela dodávka

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V úterý 13. listopadu krátce před půlnocí jsme přijali oznámení, že na 23 km D 46 u Prostějova došlo k dopravní nehodě dvou nákladních vozidel.

Podle prvotního šetření tam řidič kamionu z prozatím přesně nezjištěných příčin zezadu najel do návěsu kamionu jedoucího před ním. Po nárazu došlo k sesunutí přepravovaného nákladu a požáru obou vozidel.

Na nastalou situaci již nestačil zareagovat řidič dodávkového vozu, který narazil do vysypaného nákladu. Při nehodě došlo ke zranění jednoho z řidičů.

Z důvodu šetření a úklidových prací byla dálnice ve směru z Olomouce na Vyškov v místě dopravní nehody uzavřena až do dopoledních hodin. Objízdná trasa vedla přes exit 24 na Prostějov centrum, s nájezdem na dálnici u Žešova.

Tisková zpráva HZS Olomouckého kraje:
Celou noc a ráno zasahovaly téměř tři desítky hasičů u dopravní nehody s následným požárem, která u Prostějova na 23. km uzavřela dálnici D46. Událost byla oznámena na operační středisko HZS Olomouckého kraje v úterý 13. listopadu 2018 v 23:55 hodin.

Na místo vyjeli profesionální hasiči z Prostějova a dobrovolní hasiči z Brodku u Prostějova, Vrahovic a Kostelce na Hané. Při nehodě se střetly dva kamiony a dodávka, které po nárazu začaly hořet. Jeden z kamionů převážel kari sítě, druhý kvasnice v krabicích, dodávka vezla počítačové komponenty.

V prvotní fázi se zásah soustředil na likvidaci požáru. Hasiči použili pěnu, kterou plameny zlikvidovali. Po celou dobu likvidace požáru byla dálnice D46 uzavřena v obou směrech. V okamžiku likvidace (za cca 1 hodinu) se zprovoznil směr Brno – Olomouc, druhý směr (Olomouc – Brno), ve kterém se stala nehoda, je stále ještě uzavřen (stav k 9:30 hodině ráno, středa 14. listopadu 2018). Hasiči následně zamezovali úniku ropných látek a pohonných hmot do kanalizace, přečerpávali neuniklé pohonné hmoty z poškozených nádrží nákladních vozidel, osvětlovali místo události a vypomáhali s překládkou nákladů. Překládka kvasnic byla velmi komplikovaná, částečně byl náklad naložen nakladačem, tam, kde se nakladač nedostal, pracovali hasiči ručně s lopatami.

Požár zničil obě kabiny tahačů, u jednoho byl částečně poškozen i návěs. Výše škody byla předběžně vyčíslena na 3 miliony korun. Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby, kterou odvezla zdravotnická záchranná služba na ošetření do nemocnice.

Ve spolupráci s odtahovou firmou byla havarovaná vozidla odtažena mimo dálnici. Následovala důkladná očista dálnice a závěrečný úklid. Poslední jednotky hasičů se z místa události vracely zpět na své základny v 8:45 hodin, dálnice zůstala stále ještě uzavřena.

por. Mgr. Jiřina Vybíhalová , Policie ČR + por. Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková, HZS OLK