logo

Po pohřešované seniorce pátral na Rakovnicku policejní dron, nasazeni byli psovodi z celé republiky

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Od úterního rána, tedy dne 26.12.2017, pátrají policisté na Rakovnicku po pohřešované seniorce, která odešla z domu svých příbuzných někdy v noci na 26. prosince. Stalo se tak v Lužné u Rakovníka.

Ihned po oznámení pohřešování seniorky, která navíc trpí alzheimerovou chorobou, se na Rakovnicku rozjela rozsáhlá pátrací akce. Ještě v úterý vyrazili do terénu nejen policisté, kriminalisté a hasiči, ale také psovodi ze záchranných brigád. Povolán byl vrtulník Letecké služby Policie ČR s termovizí.

Youtube Video
Podívat se na video

Seniorku se v průběhu úterního dne bohužel nepodařilo vypátrat, a tak byla akce odpoledne přerušena s tím, že bude pokračovat ve středu.

A tak se také stalo. Ve středu dorazili do Lužné opět psovodi ze záchranných brigád z celé republiky (Pardubice, Praha, Plzeň…), ale také psovodi z České hasičské jednoty – Hasičského sboru Příbram. Znovu došlo k povolání vrtulníku Letecké služby Policie ČR. Navíc do vzduchu vzlétl také policejní dron, se kterým na místo dorazili policisté z Příbrami, zařazeni pod Krajským ředitelstvím policie Středočeského kraje.

Policisté na místo dopravili hned dva drony. Do vzduchu postupně vzlétly oba stroje.

Každý z dronů vydrží ve vzduchu přibližně 45 minut. Vzhledem k mrazivým teplotám a zimnímu počasí zkracují piloti dobu letu na polovinu, a to z bezpečnostních důvodů (případná tvorba námrazy na vrtulích a podobně).

Dron je kromě klasické kamery vybaven také termokamerou. Na té byl vidět především pohyb lesní zvěře. V jednom případě policisté narazili na chladný předmět, který připomínal lidské tělo. Okamžitě proto vyrazili na místo, které snímala kamera dronu. Podezření na nález lidského těla se ale naštěstí nepotvrdilo.

Okolo 15:30 dorazila radostná zpráva. Pohřešovanou seniorku se podařilo nalézt poté, co policisté přijali podnět od obyvatelky z Rakovnicka, kdy na místo kriminalisté vyslali k prověření situace psovody – dobrovolné záchranáře. Ti pak ženu v uvedené lokalitě opravdu vypátrali. „Podchlazená a dezorientovaná byla předána do péče zdravotnické záchranné služby. Stalo se tak krátce před 15:30 na okraji lesa, zhruba 5 km od místa, kde byla naposledy viděna,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Johnová.

MrK, Týdeník Policie