logo

Podezřelého z loupeže v ostravské bance poznali lidé na zveřejněných záznamech, policisté ho dopadli v zahraničí

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté ostravské „devítky“ (9. oddělení obecné kriminality) specializující se na odhalování násilné trestné činnosti, již znají identitu podezřelého, který odpoledne 2. 8. 2018 vymohl finance.

O případu jsme informovali na počátku srpna, když jsme žádali o pomoc veřejnost. I v tomto případě se pak právě tento postup ukázal klíčovým (připomínám i případ vydírání masérky, který byl rovněž objasněn po zveřejnění skutečností minulý týden). Muž je podezřelý, že si v jednom z finančních ústavů v Ostravě vymohl pod pohrůžkou střelné zbraně finanční částku, jež přesáhla 85 000 korun.

Kriminalisté analyzovali stovky hodin obrazových záznamů, přičemž byly zveřejněny informace, které napomohly zjištění totožnosti podezřelého muže. Poděkování náleží médiím, která informaci zveřejnila, i veřejnosti. Svědci reagovali jak na informace zveřejněné prostřednictvím internetu (a to i v sousední zemi), tak prostřednictvím televizní reportáže. Následovala příslovečná „mravenčí“ práce ostravských kriminalistů, kteří realizovali desítky úkonů trestního řízení a shromažďovali kýžené důkazy.

Informace směřovaly do zahraničí, podezřelým je 40letý cizinec. Prostřednictvím mezinárodní spolupráce byly realizovány veškeré potřebné úkony. Muž byl zadržen na základě vydaného evropského zatýkacího rozkazu a na základě příkazu soudu pak vydán do České republiky. Muž byl předán dne 23. 11. 2018 do gesce ostravského policejního orgánu. Policejní komisař zahájil trestní stíhání 40letého muže a učinil podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby.

Muž se k protiprávnímu jednání doznal. Ke spáchání činu měl užít napodobeniny zbraně. Soud vzal obviněného do vazby. Pachateli zvlášť závažného zločinu loupeže hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

mjr. Mgr. Gabriela Pokorná, Policie ČR