logo

Podezřelého z pokusu o vraždu seniora dopadli policisté několik desítek minut po činu, soud ho poslal do vazby

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve čtvrtek 7. února 2019 došlo v České Třebové k násilnému trestnému činu, při kterém byl pobodán 78letý muž. Díky velmi dobré práci policistů z Orlickoústecka, policejního psovoda a i díky velice dobé místní znalosti Orlickoústeckých kriminalistů byl podezřelý z tohoto napadení zadržen velice brzo po spáchání skutku.

Zadrženým je 22letý mladík původem ze Severních Čech, který přijel na Orlickoústecko za prací. Na dnešní tiskové konferenci státní zástupkyně Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Mgr. Lenka FALTUSOVÁ uvedla: „Obviněný se od 20. ledna 2019 zdržoval v České Třebové, kde byl zaměstnán. O zaměstnání však přišel, byl vyloučen z ubytovny a ocitl se prakticky bez prostředků a celou situaci řešil tím způsobem, že napadl onoho seniora.“ Plukovník Milan Šimek, vedoucí Odboru obecné kriminality SKPV Krajského ředitelství policie Pardubického kraje státní zástupkyni doplňuje: „Obviněný procházel z ubytovny odlehlou částí České Třebové kolem řadových garáží, kde si všiml poškozeného, jak parkuje své vozidlo. Nejprve se muže ptal, jak by se dostal k obchodnímu domu v České Třebové. Poškozený začal mladíkovi ochotně odpovídat, načež mladík zcela nečekaně seniora napadl. Senior se napadení bránil, a proto obviněný vytáhl nůž, se kterým muže několikrát bodl a požadoval po něm peníze.“ Těžce zraněný muž ještě dokázal sednout do auta a odjet do místa svého bydliště, kde začal na parkovišti kolabovat. Tam si ho naštěstí všimla sousedka a spolu s manželkou zavolaly pomoc. Zraněného muže následně transportoval do nemocnice vrtulník.

V současné době je 22letý mladík obviněn z vraždy ve stádiu pokusu, za což mu hrozí 15 až 20 let odnětí svobody nebo trest výjimečný. Soudce již v sobotu akceptoval návrh na vzetí obviněného do vazby. Milan Šimek k činu dále uvedl: „Ač obviněný svého jednání litoval, po spáchání činu se choval tak, aby nebyl dopaden. Tím mám namysli to, že se po skutku šel převléci.“

Státní zástupkyně ještě dodala, že „zdravotní stav zraněného muže je v současné době stabilizovaný a poškozený komunikuje s lékaři.“ Z pohledu pardubické krajské policie se jedná o nejzávažnější případ, který se v letošním roce v kraji stal, a to i z toho důvodu, že se obětí mohl stát prakticky kdokoliv. Plukovník Šimek totiž připomněl, že předešlé případy jedné vraždy a jednoho pokusu vraždy plynuly ze vztahových problémů, kdežto zde žádný vztah mezi pachatelem a obětí nebyl.

mjr. Ing. Markéta JANOVSKÁ, Policie ČR