logo

Podvodné internetové obchody měly ze zákazníků vylákat identifikátory k platebním kartám, kriminalisté nechali zablokovat 45 e-shopů a 2500 platebních karet

jhm msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Specialisté z oddělení kybernetické kriminality v době největší nákupní špičky odhalili provázaný řetěz e-shopů v komerční doméně i v národních internetových doménách několika států.

Portály nabízely oblečení, dresy známých klubů, boty a brýle značně pod reálnou cenou. Ve skutečnosti sloužily tyto obchody jen k vylákání identifikátorů platebních karet. Kriminalistům se tyto podvodné nákupní portály podařilo ve spolupráci se správci domén zablokovat a ve stejné době ve spolupráci s bankovními ústavy došlo k zablokování 2 500 zneužitých platebních karet.

Případ je prošetřován jako zvlášť závažný zločin neoprávněné opatření a padělání platebního prostředku a podvod. Škoda není dosud přesně vyčíslena, ale zatím se díky bleskově provedeným opatřením pohybuje pod stotisícovou hranicí.

I v souvislosti s aktuálními výprodejovými akcemi opakovaně upozorňujeme, že je třeba nákupům přes internet věnovat patřičnou pozornost. Absence obchodních podmínek, omezené možnosti způsobu platby či špatná čeština bývají jednoznačným varováním. Nejjednodušší metodou, jak se vyhnout problémům, je platba při převzetí zboží.

mjr. Pavel Šváb, Policie ČR