logo

Polák ujížděl v Liberci od benzínek bez placení, v posledním případě ujížděl policistům až za hranice

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V neděli kolem půl šesté v podvečer přijalo operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje informaci o tom, že v průběhu necelých pěti minut ujel bez zaplacení od benzinových čerpacích stanic v ulicích Londýnská a Nákladní v Liberci řidič modrého nisanu s cizí registrační značkou.

Policisté zjistili, že má namířeno do Hrádku nad Nisou a začali ho pronásledovat. Po ujetí zhruba 20 kilometrů se ho pak pokusili zastavit na kruhovém objezdu v Hrádku nad Nisou v Oldřichovské ulici služebním vozidlem v barvách policie se zapnutým světelným signalizačním zařízením. Jakmile šofér nisanu zátaras zpozoroval, vyhnul se mu a začal projíždět kruhový objezd v protisměru. Když se ho policisté snažili zastavit znovu a postavili mu do cesty služební vozidlo s rozsvíceným nápisem „STOP“, tak ani nepřibrzdil , naboural do něj a pokračoval v jízdě směrem na Polsko. V té době se do jeho pronásledování zapojila také motorizovaná hlídka policistů oddělení krajského silničního dohledu.

Díky smlouvě o přeshraniční spolupráci mohla obě policejní vozidla ve stíhání nisanu pokračovat i na území Polska. Na prvním kruhovém polském objezdu nisan sjel na tamní cyklostezku a pokračoval divokou jízdou po ní. Po silnici 1. třídy, která je s touto cyklostezkou souběžná, se pohybovalo vozidlo krajských dopravních policistů. To potom na nejbližším možném místě u dalšího kruhového objezdu sjelo ze silnice na cyklostezku, aby nisanu nadjelo. Cizinec se ocitl v pasti, za sebou měl hrádecké policisty a před sebou jejich kolegy z krajské dopravky. Auto proto zastavil a snažil se utéct, to se mu nepodařilo. Zadržen byl poblíž města Sieniawka asi dva kilometry od státních hranic s Českou republikou.

Policisté zjistili, že se jedná o 29 letého cizince, který bude mít v naší republice velké potíže. Okresní státní zastupitelství v Liberci na něj totiž ještě před tímto incidentem vydalo příkaz se zadržením pro jeho jinou trestnou činnost a navíc vyšlo najevo, že má na Liberecku kromě nedělní krádeže pohonných hmot na svědomí ještě dalších minimálně 8 újezdů bez placení. V této souvislosti se proto bude zodpovídat z přečinu krádeže. Jen v neděli nakradl na dvou libereckých benzinkách pohonné hmoty za 5 586 korun.

Kromě krádeže se ale také dopustil zločinu násilí proti úřední osobě se zbraní , a to ve chvíli, kdy naboural policejní vozidlo tvořící zátaras, ve kterém seděli policisté. Řidič služebního vozidla i jeho kolega při tomto nárazu utrpěli naštěstí jen lehčí zranění v podobě pohmožděnin, přičemž jeden z nich musel navštívit lékaře. Za to ho český soud může poslat do vězení až na šest roků. Škoda na služebním vozidle se pohybuje řádově v desítkách tisíc korun.

Zadrženého si v neděli večer převzali i s jeho vozidlem polští policisté. O jeho trestním stíhání v Česku se obě strany ještě dohodnou.

por. Bc. Ivana Baláková, PČR