logo

Polák v kradeném BMW objel zátaras z kamionů, konečnou pro něj byl zastavovací pás

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V půl třetí v noci bylo oznámeno odcizení osobního vozu BMW v Liberci. Za osmdesát minut již byl v moci policistů jak muž, který jej odcizil, tak i samotný vůz.

V pondělí, krátce po půl třetí ráno, byla oznámena na linku 158 krádež osobního vozidla BMW v Liberci. Oznámení o události obdržely všechny dostupné hlídky. Do 80 minut se policistům, ve spolupráci s organizovanou koordinací pronásledování operačníkem důstojníkem, podařilo zadržet pachatele i s kradeným vozem. Muž, kterým je 30letý polský státní příslušník, je v současné době v policejní cele a vozidlo zajištěné.

Rušné ráno měly policejní hlídky v Liberci poté, co na tísňovou linku policie oznámil muž odcizení svého sedm měsíců „starého“ osobního vozu BMW z ulice U Koupaliště v Liberci. Událost předal operační důstojník okamžitě všem hlídkám, a to i poté, co se spojil s operátorem společnosti, u které si majitel vozu nechal zabudovat lokalizační zařízení.

Operační důstojník následně koordinoval veškeré informace o pohybu vozu s hlídkami v terénu, které prováděly opatření k zastavení vozu. Řidič s kradeným BMW nejprve ujížděl přes Stráž nad Nisou, Krásnou Studánku zřejmě dál na Polsko. Následně ale změnil směr jízdy na Liberec – Ostašov a Prahu. Na tuto situaci se již připravili policisté z Turnovska a následně i Hodkovic nad Mohelkou a s pomocí dvou nákladních vozidel vytvořili na silnici zátaras. Oběma se muž v kradeném vozidle vyhnul.

Následně na něho čekala ještě další překážka na vozovce, a to na silnici I/35 – na sjezdu k nákupnímu centru Makro. Tam jej měly zastavit hned dvě „překážky“ na vozovce, a to kromě kamionu i zastavovací pás. Vše na místě velmi důsledně a s ohledem na bezpečnost dalších řidičů, korigovali i policisté, kteří nechali projet ještě asi pět vozidel, než se ve vysoké rychlosti přiblížil řidič s kradeným vozem.

Poté okamžitě zastavovací pás rozvinuli. Řidič reagoval prudkým bržděním, následně s vozem zastavil, zapnul výstražná světla a zůstal sedět uvnitř. Policisté s namířenou střelnou zbraní několikrát řidiče vyzvali, aby vozidlo opustil, což následně udělal a lehl si na vozovku. Po zadržení jej převezli na policejní oddělení, kde kromě zjištění totožnosti provedli také orientační zkoušku na alkohol a další návykové látky. Dechová zkoušku na alkohol měl negativní, naopak pozitivitu vykazoval orientační test na psychoaktivní látky, a to konkrétně na látky typu amphetamin/methaphetamin.

30letý cizinec se v současné době nachází v policejní cele Územního odboru Liberec. Událostí se zabývá služba kriminální policie a vyšetřování, která zajišťuje důkazní materiál pro zahájení trestního stíhání zadržené osoby.

mjr. Mgr. Vlasta Suchánková, PČR