logo

Policejní pes v Texasu zneškodnil ozbrojeného podezřelého

Psovod z Grand Prairie, Texas (USA) měl při zásahu 20. ledna 2017 krátce po dvacáté hodině pouhý zlomek vteřiny na rozhodnutí dalšího postupu. Policisté se snažili zastavit nákladní automobil, jehož řidič spáchal dopravní přestupek.

Řidič nejprve zpomalil, pak ale šlápnul na plyn a po chvíli jízdy zavedl policisty do slepé uličky. Poté co vystoupil z auta, zaujal pozici pro střelbu, ale ve tmě nebylo zřejmé, zda opravdu drží střelnou zbraň či nikoli.

Psovod si všiml, že podezřelý nemá střelnou zbraň, ale pouze kapesní nůž a malou baterku a okamžitě vyslal svého psího parťáka Jurka, aby podezřelého zneškodnil.

Služební pes Jurek vyrazil podezřelému z ruky nůž i baterku a povalil ho na zem, čímž umožnil jeho zadržení.

Dle vyjádření tamní policie šlo očekávat, že policisté budou donuceni využít krajní prostředky ke zneškodnění pachatele a rozhodnutí využít služebního psa bylo naprosto správné rozhodnutí.

Toto video je názorným příkladem toho, jak je policejní práce složitá a jak rychle a pohotově se musí policisté rozhodovat. Ze záznamu je patrné, že podezřelý provokoval policisty k výstřelu. S touto snahou neuspěl.

Ve Spojených státech v současné době vzrůstá počet lidí, kteří se snaží vyprovokovat policisty k použití krajních prostředků.

Eliška, Týdeník Policie