logo

Policejní prezident ocenil kvality českých policistů, kteří jsou nasazeni v Iráku

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Na konci března letošního roku jsme informovali o tom, že první pětice českých policistů odletěla na šestiměsíční misi do Bagdádu, kde se v rámci italského kontingentu podílejí na výcviku irácké policie.

Ještě před samotným odletem se tehdy na letišti s policisty setkal a rozloučil policejní prezident. Policisté přitom vyslovili přání, že by byli rádi, kdyby je policejní prezident přijel navštívit a osobně podpořit do iráckého kempu Dublin, kde budou působit až do září letošního roku.

V sobotu 17. června krátce po půlnoci se proto policejní prezident společně s osmičlennou českou delegací připojil k výměně jednotek polního chirurgického týmu Armády ČR v Iráku a vojenským speciálem odletěl do Bagdádu.

Během dne čeští policisté v čele s velitelem kontingentu a českým velvyslancem v Iráku delegaci nejprve uvítali, přičemž si vzájemně předali symbolické dary a poté ji provedli kempem Dublin, kde se celá delegace zúčastnila i nástupu zástupců bezpečnostních složek z Itálie, Španělska a Kanady.

Hned posléze proběhlo setkání s velitelem italských bezpečnostních složek brig. gen. Francesco Mario Caravolo, a dalšími italskými kolegy, kteří delegaci odprezentovali svůj italský výcvikový program. Policejní prezident se poté setkal a krátce pohovořil také s velitelem iráckého školicího střediska brig. gen. Hussain Snaih Zaboun, který směrem k českému policejnímu prezidentovi vyslovil upřímné poděkovaní za účast české policie na výcviku irácké policie a několikrát také zopakoval, že právě čeští policisté patří mezi ty nejlepší ze všech zúčastněných zemí, co se týče kvality výuky a vůbec jejich profesionality.

Youtube Video
Podívat se na video

Poté následovaly praktické ukázky výuky českými policisty v oblastech taktiky zákroku, poskytování první pomoci a manipulaci se zbraněmi. Tím pak skončila oficiální část návštěvy pro českou delegaci, která se pak mohla až do odletu věnovat pouze pětici policistů.

„Opět jsem se přesvědčil o tom, že jsou čeští policisté ve světovém porovnání žádanými partnery pro spolupráci a že si jejich kvalit považují nejen Iráčané, ale i zástupci bezpečnostních složek dalších zemí, které v kempu Dublin poskytují stejnou pomoc jako Česká republika. Osobně jsem viděl a na vlastní kůži zažil, za jakých nelehkých podmínek policisté pracují a jak důstojně se s nimi dokáží vyrovnat. Opět jsem měl možnost cítit velkou hrdost nejen na celou českou policii, ale zejména na těchto pět profesně i lidsky skvělých lidí,“ řekl během loučení genmjr. Tomáš Tuhý.

Sami policisté řekli, že kromě toho, že se těší na své rodiny, blízké a přátelé, se překvapivě a upřímně těší i na déšť. A není se čemu divit, když policisté v těchto měsících musejí čelit teplotám, které se na slunci přibližují k 60°C. V těchto dnech je navíc v Iráku i měsíc ramadán a některá pravidla spojená s tímto měsícem se dotýkají i českých policistů.

Ještě tentýž den se okolo 16. hodiny celá delegace s policisty rozloučila a odletěla opět společně s vojenskou jednotkou polního chirurgického týmu, která se po několika měsících působení v Iráku vrátila zpět do České republiky.

kpt. Mgr. Iveta Martínková, PČR