logo

Policejní prezident ocenil policisty za záchrany lidských životů

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Mimořádné zákroky je třeba ocenit, obzvláště pak, když jsou při nich zachráněny lidské životy.

„Já jsem dnes měl tu čest předat medaile „Za statečnost“ hned několika policistům, kteří nasadili své vlastní životy pro záchranu druhých. Jedná se o tři pražské policisty, kteří si ve Vltavě všimli tonoucího muže. Neváhali, do ledové vody skočili a muže i přes velmi silný proud vytáhli ze zhruba 100 metrové vzdálenosti na břeh. Jiní tři pražští policisté pak před příjezdem hasičů z hořícího, a již silně zakouřeného bytu vytáhli muže, stejně jako jejich středočeští kolegové v jiném případě. Na světě nenajdeme nic cennějšího, než lidský život,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Záchrana muže z Vltavy (mjr. Mgr. Andrea Zoulová, KŘP hl.m. Prahy):
Dne 28. ledna kolem půl osmé ráno přijali operátoři tísňové linky 112 informaci o muži, který se údajně překlopil z kajaku v oblasti Troje a volá o pomoc. Na místo proto vyrazily všechny složky Integrovaného záchranného systému a konkrétně hlídky z Pohotovostní motorizované jednotky a Místního oddělení Výstaviště.

Policisté po příjezdu na místo události zahlédli nedaleko stržené trojské lávky ve vodě kajakáře, který se z posledních sil přidržoval lodě a volal o pomoc. Muži zákona zhodnotili situaci jako neodkladnou, během okamžiku se odstrojili a skočili do řeky nešťastníkovi na pomoc. Celý zásah komplikovala nízká teplota vody i silný proud v řece. Policistům se i přes tyto komplikace podařilo muže i s kajakem dopravit ke břehu, kde jej za pomoci hasičů vyzdvihli. Promrzlého kajakáře si převzali vzápětí do péče záchranáři. Prokřehlým policistům pomáhali z mokrého oblečení další kolegové z Pohotovostní motorizované jednotky. Všem zúčastněným tak patří zaslouženě velký dík.

Záchrana osob z hořícího drážního domku (por. Mgr. Tomáš Hulan, KŘP hl. m. Prahy):
Dne 8. listopadu, přibližně hodinu po půlnoci, vyslal operační důstojník hlídku pražské policie do oblasti Florence, neboť byla nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Požár vzplál konkrétně v tamním nádražním domku, který je momentálně určen k celkové rekonstrukci a nachází se u Niederleho viaduktu, což bylo pro celou situaci velice zásadní. Domek je totiž umístěn u tamní železniční trati a přístup k němu je téměř nemožný. Policisté si ale poradili.

Během několika málo minut se k domku proklestili „náletovkami“ zarostlým svahem, kdy museli ještě překonat oplocení trati. Byť museli absolvovat takto složitou cestu, byli i tak policisté na místě požáru včas a z budovy vytáhli oknem dvě osoby.

Překvapením pro policisty bylo, že obě osoby v danou chvíli v klidu spaly, byť hořelo přímo v té samé místnosti, kde se právě nacházely.

Na místo se následně, během několika málo okamžiků dostavili jak pražští, tak drážní hasiči, kteří okamžitě požár eliminovali. Jak již bylo zmíněno, domek je určen k celkové rekonstrukci, a proto požár nezpůsobil žádnou škodu.

Oba spáči pak policistům vysvětlili, že toho času nemají žádné trvalé bydliště a tak každý den nocují, podobným způsobem, kde se dá. Zároveň přiznali, že požár zřejmě vznikl od svíčky, kterou si chtěli v místnosti přitopit. Bohužel ji umístili tak nešťastně, že od ní vzplál nábytek.

Nicméně, díky včasnému a profesionálnímu zásahu policistů pražské cizinecké policie jsou oba spáči živí a zdraví. Zároveň věříme, že při dalším podobném squatování už budou o poznání opatrnější.

Záchrana muže z hořícího bytu (nprap. Bc. Lucie Nováková, ÚO Mladá Boleslav):
Policejní hlídka Obvodního oddělení Mladá Boleslav vykonávala dne 27. října tohoto roku běžnou hlídkovou činnost, když byla krátce po půl deváté ráno vyslána do ulice Jana Palacha v Mladé Boleslavi, kde byl hlášen požár bytového domu.

Policisté na místo dorazili jako první a hned po příjezdu zaregistrovali muže stojícího na balkóně přízemního bytu. Po vběhnutí na chodbu nejprve odvedli do bezpečí nevidomou dezorientovanou ženu, která se zoufale pohybovala u dveří hořícího bytu.

Po vyražení vstupních dveří se chtěli co nejrychleji dostat k muži na balkóně, avšak kvůli dusivému kouři a ohni se již nebylo možné v prostorách bytu orientovat. Policisté proto pro muže vylezli z ulice, avšak s ohledem na věk a tělesnou indispozici jej nebylo možné včas vynést přes balkón. Proto mu na ústa přiložili látkovou přikrývku a okamžitě ho evakuovali přes hořící byt ven již vyraženými vstupními dveřmi.

Před domem předali muže i ženu do péče rychlé záchranné služby, která je ihned převezla do mladoboleslavské nemocnice. Hasiči následně požár uhasili a provedli odvětrání domu.

Díky rychlému a bezprostřednímu zásahu obou policistů, skončil jednašedesátiletý muž i jeho třiašedesátiletá nevidomá manželka včas v péči lékařů.

Za profesionálně odvedenou práci patří oběma policistům velké poděkování.

Policie ČR