logo

Policejní psovod se služební fenkou Waomi vypátral pohřešovaného muže v močálu

jhc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Dne 14. září hodin v 1:30 hodin byl operačním důstojníkem PČR vyžádán příjezd psovoda se služební fenou Waomi do obce na Jindřichohradecku, kde byl rodinou pohřešován muž, který přibližně v 00:30 hodin odešel z domu.

Zdravotní stav muže nebyl optimální, neboť se na jaře vrátil z nemocnice, kde se léčil s mozkovou příhodou. Psovod se služební fenou dorazil na místo před 2. hodinou ráno. Hlídka jindřichohradeckých policistů psovodovi sdělila, že se podařilo policistům s pohřešovaným telefonicky hovořit a tento uvedl, že je někde v močálu. V té době pršelo a na teploměru bylo 12 stupňů Celsia.

Na základě předaných informací byla služební fena psovodem uvedena k propátrávání lesních a křovinatých porostů po obou stranách Kamenitého potoka v obci Strmilov. Mezitím byla policisty organizována pátrací akce. Tato nebyla zahájena, neboť těsně před jejím „ spuštěním“ ve 2:30 hodin ohlásil právě policejní psovod Jan Mol, že služební fena Waomi nalezla v močálu pohřešovaného muže. Tento ležel ve vysokém rákosí a v keřích, ze kterých se nemohl dostat ven. Byl vyčerpaný, podchlazený a dezorientovaný. Pohřešovaný muž byl psovodem pprap. Janem Molem předán hlídce jindřichohradeckých policistů, kteří mu přivolali RZS.

Pohřešovaný muž stačil ještě policejní hlídce sdělit, že mu někde po cestě vypadla peněženka a taška. Pro služební fenu Waomi, tak „ práce“ ještě neskončila, neboť začala vyhledávat tzv.pachové předměty a byla úspěšná. Ve vysokém rákosí v blízkosti Kamenitého potoka v obci Strmilov nalezla a označila zalehnutím nejprve textilní tašku, poté dioptrické brýle a nakonec i pánskou peněženku s doklady na jméno vypátrané osoby. Nalezené věci byly psovodem předány vypátranému muži ještě ve vozidle RZS.

Jindřichohradečtí policejní psovodi během posledních pěti týdnů společně se svými čtyřnohými ochránci zákona vypátrali již třetí živou osobu.

por. Mgr. Bc. Hana Millerová, Policie ČR