logo

Policie ocenila muže, kteří pomáhali u tragického požáru bytu v Ostravě

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V průběhu prověřování okolností tragického požáru, jehož následkem byla smrt dvou lidí, zjistili policisté také informace k pomoci mužů, kteří reagovali ihned po zjištění, že v jednom z bytů hoří. První z mužů na balkoně vešel prádlo, druhý se vracel domů…

Partnerka jednoho z mužů věc oznámila na tísňové lince, zatímco muž již běžel k zasaženému bytu. Situace v místě byla nepřehledná, bylo zaplněno kouřem a orientace tak byla ztížena. Vzhledem ke zjištění, že uvnitř bytu se má nacházet jeho obyvatel a také předpokladu přítomnosti dalších lidí v ostatních bytech domu, začali oba muži ihned s pomocí. Muž spolu s dalším svědkem začali požár hasit a to do doby příjezdu hasičů.

Oba muži byli za jejich pomoc při hasebním zásahu oceněni dne 9. srpna 2017. Ocenění muži přebrali z rukou plk. Ing. Tomáše Rychtara, náměstka krajského ředitele pro ekonomiku i zástupců ředitele ostravské policie plk. Mgr. Vladimíra Štalmacha a plk. Ing. Antonína Řezníčka, medaili ředitele Městského ředitelství policie Ostrava za významný skutek, při kterém projevili odvahu a statečnost.

V průběhu setkání policistů s oceněnými mimo jiné zaznělo, že právě požáry, nejsou-li zpozorovány včas (například v noční době) mohou mít až fatální následky. Oba ocenění muži sdělili, že v situaci pomoci při požáru se ocitli poprvé, nicméně oba se rozhodli okamžitě konat a pomoci. Muži rovněž konstatovali, že je občas zaráží lhostejnost některých lidí v okamžicích, kdy dochází k ohrožení života či zdraví.

Kromě poděkování policistů oběma mužům zaznělo také přání, aby k obdobným kritickým situacím docházelo co nejméně. Zúčastnění se v závěru shodli, že absolvovali pohodové setkání se vzájemnou výměnou zkušeností policejního a civilního života.

K události:
Ostravští policisté pokračují v prověřování okolností tragické události, při které zemřel 44letý muž. K požáru došlo dne 26. 7. 2017 kolem 21.45 hodin v jednom z ostravských bytů. Následky události jsou tragické – zemřel 44letý muž a 40letá obyvatelka bytu podlehla svým zraněním následně.

Policisté provedli ohledání místa události, zajistili stopy, které nyní zkoumají znalci. Kriminalisté pokračují také v konaných výsleších svědků. Příčina požáru zůstává i nadále předmětem prověřování. K objasnění okolností události byly zahájeny úkony trestního řízení pro trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti.

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková, PČR