logo

Policie zveřejnila záběry z palubních kamer, tygři se lvem chodili v biokoutku Štít okolo jejich vozů

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V pondělí krátce před desátou hodinou dopoledne v Bio parku Štít na Hradecku utekli dva tygři a jeden lev. Na místo okamžitě vyjelo 8 policejních hlídek, zásahová jednotka, vrtulník a zdravotnická záchranná služba.

Občany Klamoše a blízkého okolí jsme varovali a požádali, aby neopouštěli svá bydliště. Vrtulník přistál ve vedlejší vesnici a byl připraven ke vzlétnutí, pokud by zvířata opustila areál. Policisté zajišťovali okolí a čekali na příjezd veterinářů.

Jelikož jeden veterinář byl ze Dvora Králové nad Labem, druhý z Mělníka a třetí ze Všestar, museli dva vzdálenější doprovázet dopravní policisté, aby se na místo dostali v co nejkratší době. Když byli všichni tři veterináři na místě, připravili si uspávací injekce a za doprovodu policistů se přesunuli asi do 15metrové vzdálenosti od zvířat.

Všechna tři zvířata se podařilo uspávacími injekcemi najednou zasáhnout a postupně usínala. Okolo 12.30 zvířata spala a mohla se po prohlédnutí veterináři pomocí plachet přesunout zpět do klecí.

O hodinu později již byla zvířata v klecích, kde se opět postupně probouzela. Nejdříve se probudili dva 13letí tygři usurijští a 10letý lev pustinský si pospal o pár minut déle.
Dle prvotní informace od majitele k útěku zvířat mohlo dojít tak, že si sama uvolnila jistící páčku u klece. Na místo byl přivolán kriminalistický technik, který místo ohledal. V současné chvíli prověřujeme, zda došlo k nějakému protiprávnímu jednání a jak se zvířata dostala ven.

Majitel zvířat policistům poděkoval za rychlost, statečnost a výbornou spolupráci. Celá akce proběhla hladce a hlavně se obešla bez zranění.

por. Iva Kormošová, Policie ČR