logo

Policista vracející se ze služby zadržel v Liberci opilého řidiče

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V pondělí 19. listopadu, krátce před 19. hodinou, vyrazil do obchodního domu 55letý muž z Liberce. Zcela běžnou činnost, kterou nákupy bezesporu jsou, muž poněkud „upgradoval“. Na nákup vyrazil za volantem vozu poté, co se posilnil alkoholem.

Ze služby vracející se policista spatřil před sebou jedoucí Škodovku, která nejen, že najížděla na krajnici po pravé straně vozovky a přejížděla do protisměru, ale náhle a bez jakýchkoliv důvodů měnila rychlost jízdy. To nebylo samo sebou. Policista se proto rozhodl vůz zastavit a osobu za volantem zkontrolovat. Pokyny k zastavení však 55letý řidič Škodovky nerespektoval a pokračoval ve své „krasojízdě“ serpentýnami Hrubínovy ulice až téměř k vysokoškolským kolejím.

Po téměř dvou kilometrech jízdy, při níž byl bezesporu rizikem nejen pro sebe, ale především pro ostatní účastníky silničního provozu, své vozidlo zastavil. Nikoli však pod tíhou pronásledování policejním vozem se zapnutými modrými majáky, ale proto, že vrata do garáže, do které chtěl zajet, byla zavřená.

Policista okamžitě přistoupil k řidiči, požádal jej o vystoupení a předložení dokladů potřebných pro řízení. Hned bylo jasné, že muž je skutečně „indisponován“. Skleněný pohled a odér linoucí se z vozu prozrazovaly, že si neschopnost k řízení způsobil pravděpodobně požitím alkoholu. Řidič namísto spolupráce s mužem zákona opustil automobil a rozhodl se utéct. Jeho pokus však byl zcela zbytečný. Policista jej okamžitě dostihl a za využití opětovných výzev přesvědčil o setrvání na místě a předložení dokladů. Namísto občanského průkazu však řidič ke kontrole mylně a stále dokola předkládal platební kartu.

Jakmile na místo dorazila další z policejních hlídek, muž zjihl a byl převezen na služebnu obvodního oddělení. Opakované dechové zkoušky prokázaly přítomnost alkoholu v dechu. Přístroj vykázal hodnoty přes dvě promile. Po zadržení řidičského průkazu a dalších neodkladných úkonech, muži zákona provinilce propustili s předvoláním na stanovený den.

O několik dní později mu ve zkráceném přípravném trestním řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

por. Bc. Vojtěch Robovský, Policie ČR