logo

Policisté a veřejnost uctili památku zesnulých policistů Olomouckého kraje

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve čtvrtek 4. října 2018 proběhl v budově Krajského ředitelství policie Olomoucké kraje pietní akt k uctění památky policistů Olomouckého kraje, jenž položili od roku 1990 své životy v době činné policejní služby. Aktu se za přítomnosti vedení Krajského ředitelství policie Olomoucké kraje zúčastnili i rodinní příslušníci zesnulých policistů.

Vzpomínkový akt byl zahájen nástupem Čestné jednotky a po přivítání zazněla v úvodu pietního aktu jména vytesaná na pomníku. Úvodní řeč pronesl náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje plukovník Libor Krejčiřík, který mimo jiné zdůraznil: „Považuji za velmi důležité, že jsme založili tradici, při níž se setkáváme s pozůstalými a společně s nimi vzdáváme hold policistům, kteří položili život v policejní službě. Nikdy bychom neměli zapomínat na to, že služební přísahu naplnili cenou nejvyšší“. V závěru poznamenal „Byli bychom velmi šťastni, kdyby k osmi jménům na pomníku už nikdy nepřibyla žádná další“.

Poté plukovník Martin Lebduška vedoucí ÚO Přerov připomněl, že pomník byl odhalen ve vstupní hale budovy Krajského ředitelství policie Olomoucké kraje v roce 2013 s myšlenkou realizace důstojného místa k uctění památky policistů, kteří zahynuli v novodobé historii policejního sboru, a byl vybudován z prostředků finanční sbírky iniciované Mezinárodní policejní organizací IPA územní skupina Hranice. Do finanční sbírky přispěly stovky policistů Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje kolegové IPA ze Slovenska a nemalou finanční částkou se podílela rovněž řada sponzorů. Za Nadaci policistů a hasičů se aktu zúčastnila paní Věra Feithová.

Památka zesnulých policistů byla v závěru aktu uctěna krátkou modlitbou, kterou pronesl jáhen Křesťanské policejní asociace major Jiří Ignác Laňka symbolickou minutou ticha a položením věnců a kytic k pietnímu pomníku. Slavnostního pietní akt byl ukončen hymnou České republiky.

mjr. Mgr. Jitka Dolejšová, Policie ČR