logo

Policie hledá svědky, které mohl svou bezohlednou jízdou v Ostravě ohrozit řidič Renaultu

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ostravský policejní komisař zahájil trestní stíhání 51letého muže pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Ke skutku došlo dne 8. 7. 2017 před 20 hodinou v Ostravě. Muž řídil vozidlo zn. Renault Kangoo z Ostravy-Přívozu (ulice Myslbekovy) do Ostravy-Zábřehu (ulici Výškovické). Za volant automobilu usedl i přes skutečnost ovlivnění alkoholem, orientační dechové zkoušky následně vykázaly hodnoty přesahující 2,3 a 2,5 promile alkoholu.

Z dosud zjištěných skutečností vyplývá, že řidič měl v průběhu své jízdy najet na tramvajový pás, následně na vyvýšený nástupní ostrůvek zastávky tramvají „Muglinovská“ (směrem na centrum), kde stála skupina osob. Poté se měl vůz vrátit na tramvajový pás a najet na protisměrný nástupní ostrůvek stejnojmenné zastávky. Po tramvajovém pásu pak měl řidič dojet k světelnému signalizačnímu zařízení, kde měl odbočit na ulici Mariánskohorskou (směrem k ulici Jirské) a najet vpravo mimo komunikaci na chodník. V důsledku najetí mimo komunikaci byl automobil zřejmě odhozen do protisměrné části komunikace před železničním podjezdem. Zde měl řidič opět najet mimo komunikaci na chodník, přičemž došlo k poškození vozu.

Kolem 19.50 hodin měl vůz projet mezi stojícími automobily před křižovatkou ulic Mariánskohorská – 28. října – Plzeňská a zastavit na přechodu pro chodce. Z místa se měl řidič rozjet přímým směrem na ulici Plzeňskou, kde měl zezadu narazit do jedoucího vozu zn. Mitsubishi (jedoucího ve shodném směru). Po způsobení nehody řidič nezastavil a pokračoval v jízdě s vozem po Plzeňské ulici, odbočil po tzv. sjezdové rampě k ulici Výškovické. Řidič v místě zřejmě nezvládl řízení a narazil do zábradlí u tramvajové zastávky „Karpatská.“ Poblíž místa, kde došlo k nárazu do zábradlí, stál rovněž na zastávce muž. V průběhu jízdy došlo k sesunutí jedné z pneumatik, řidič pokračoval v jízdě i přes tuto skutečnost.

Řidič byl zadržen. Jeho výslech bylo možno konat v době, kdy nebyl ovlivněn alkoholem (tedy následný den). Po shromáždění důkazů zahájil dne 9. 7. 2017 policejní komisař trestní stíhání muže. K řádnému zadokumentování činu mohou napomoci i informace svědků, které mohl řidič omezit či ohrozit při shora popsané jízdě. Žádáme svědky, kteří dosud nekomunikovali s policisty, o informace na lince 158. Za pomoc děkujeme.

Policisté realizovali ohledání místa události, zajistili stopy, zadrželi řidičské oprávnění muže. Při zjištění dalších skutečností nevylučujeme ani další právní kvalifikaci skutku.

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková, PČR