logo

Policisté kontrolovali nelegální zaměstnávání a pobyt cizinců

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V uplynulém týdnu provedli policisté z cizinecké policie kontrolu firmy na Jablonecku. Zajistili 5 cizinců a zahájili s nimi správní řízení ve věci podezření na neoprávněné zaměstnání.

Ve středu 15.března provedli policisté z Odboru cizinecké policie Krajského ředitelství Liberec, ve spolupráci s příslušníky Celní správy a pracovníky Oblastního inspektorátu práce kontrolu, která byla zaměřena na nelegálně zaměstnávané dělníky ze zahraničí a cizince s nelegálním pobytem na území České republiky. Z taktických důvodů byl na místo povolán také policista z Oddělení služební kynologie Krajského ředitelství policie v Liberci se služebním psem.

Akce proběhla ve firmě na zpracování plastů a výroby autodílů na Jablonecku. Během akce policisté zkontrolovali celkem 79 osob, z nichž bylo 21 cizinců. Zjištěny byly tři přestupky cizinců, kteří porušili zákonné povinnosti o pobytu na území České republiky. Za tato přestupková jednání jim policisté uložili 3 pokuty v celkové výši 1.200,- korun. Kromě toho zajistili tři občany z Moldávie a dva z Ukrajiny, se kterými zahájili správní řízení.

Za porušení zákonných norem nyní cizincům hrozí trest správního vyhoštění na dobu až pěti let. Po tuto dobu jim nebude umožněn vstup na území členských států Evropské unie.

Od začátku letošního roku již policisté z cizinecké policie Krajského ředitelství Liberec provedli devět podobně rozsáhlých akcí. Při nich zkontrolovali celkem 735 lidí, z nichž bylo 405 cizinců. Odhalili 56 přestupků, dle zákona o pobytu cizinců na území České republiky, za které uložili pokuty přesahující 18 tisíc korun. Policisté zajistili, podle zákona o Policii ČR, celkem 22 cizinců, a správní řízení o vyhoštění zahájili ve 22 případech pro neoprávněné zaměstnání a nelegální pobyt na území České republiky.

V průběhu roku bude cizinecká policie v podobných akcích dále pokračovat.

nprap. Bc. Vojtěch Robovský, PČR

helicoptershow