logo

Policisté, kteří pomohli z hořícího domu zachránit několik dětí, obdrželi medaile za statečnost

ulk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve středu 6. června 2018 si policisté pprap. Tomáš Paseka, pprap. David Kolář, pprap. Jan Jirkovský a nstržm. Stanislav Pirot z rukou policejního prezidenta genmjr. Tomáše Tuhého, za přítomnosti ředitele Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje plk. Jaromíra Knížete, převzali medaile „Za statečnost“.

„Poté, co jsem měl možnost shlédnout pořízený kamerový záznam a osobně si poslechnout dojmy samotných policistů, není pochyb o tom, že to jsou skuteční hrdinové. Jejich duchapřítomnost, iniciativa a vytrvalost měla zásadní vliv na záchraně životů hned několika dětí. Udělená medaile je jen pomyslnou tečkou za jejich hrdinským činem. My si ale tento příběh budeme připomínat, protože právě takoví policisté musejí být morálními vzory pro své kolegy a také pro veřejnost,“ řekl policejní prezident.“

Dne 22. března 2018 v ranních hodinách projíždějící řidič oznámil, že v Předlicích v ulici Hrbovická hoří třípatrový obytný dům. Operační důstojník ihned na místo vyslal policisty prvosledové hlídky.

Ve chvíli, kdy přijeli první na místo, tak se již z druhého patra valil černý štiplavý kouř. Policisté neváhali ani minutu a do domu vběhli. Přes hustý dým v chodbě se jim ovšem nepodařilo do druhého patra dostat, tak se pokoušeli do bytu dostat přes vedlejší dům a jeho střechu. Naštěstí v tu dobu na místo již přijížděli hasiči. Po několika minutách hasiči s dýchacími přístroji začali z domu vynášet nejprve děti a následně dospělé. Policisté pomáhali dětem dýchacími přístroji, v jednom případě provedli několikrát masáž srdce a zachránili mu tak život.

Jedná se o policisty z Oddělení hlídkové služby v Ústí nad Labem, sloužící u Policie ČR necelé čtyři roky. Zároveň jsou členy prvosledových hlídek. Policisté tímto svým činem ukázali, že rozhodnutí jít k policii nebrali jen jako své budoucí povolání, ale i jako poslání. Ukázali, že jim je vlastní se nejenom starat o to, aby bylo bezpečněji na ulici, ale i zachraňovat životy.

kpt. Mgr. Iveta Skupien, Policie ČR