logo

Policisté na Českolipsku kontrolovali nelegální zaměstnávání a pobyt cizinců

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V průběhu prosince 2016 proběhla v jedné provozovně na Českolipsku součinnostní akce cizinecké policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje v součinnosti s Celním úřadem pro Liberecký kraj a s Oblastním inspektorátem práce v Liberci se zaměřením na nelegálně pracující, případně nelegálně pobývající cizince na území České republiky. Cílem policejní akce bylo odhalit porušení povinností cizinců, které jim ukládá zákon č. 326/199 Sb., o pobytu cizinců ve vztahu k trestnímu zákoníku a odhalení případů nelegálního zaměstnávání a nelegálního pobytu na území České republiky.

Policisté z Odboru cizinecké policie, Oddělení pobytové kontroly, pátrání a eskort se spolu s celníky a pracovníky z Oblastního inspektorátu práce zaměřili na kontrolu provozovny ve Stráži pod Ralskem. Ta se zabývá výrobou autopotahů pro automobilový průmysl. Provozovna je specifická tím, že zaměstnává převážně občany mongolské státní příslušnosti. Dle vyjádření personálního ředitele provozovny je tomu tak proto, že práce je zde velice náročná a cizinci mongolské státní příslušnosti jsou na tuto práci velice šikovní a precizní.

Během kontroly se ukázalo, že v provozovně se snaží mít veškeré náležitosti ohledně zaměstnávání cizinců v souladu se zákonnými normami. V době kontroly se nacházelo na pracovišti 59 cizinců, převážně mongolské národnosti. Policisté zkontrolovali celkem 59 osob, mezi kterými byly i občané Ukrajiny a jeden občan Bulharska. Uložili pouze jednu blokovou pokutu dle zákona o pobytu cizinců ve výši 100,- korun.

Z pohledu cizinecké policie můžeme konstatovat, že s cizinci mongolské státní příslušnosti z hlediska oprávněnosti pobytu a výkonu zaměstnání nejsou zásadní problémy.

por. Bc. Vladimíra Šrýtrová, PČR