logo

Policisté na D1 pronásledovali rychle jedoucí vozidlo, do cesty jim vjel kamion

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Druhé narozeniny mohou slavit policisté z dálničního oddělení Ostrava, kteří pronásledovali na dálničním tělese D1 ve směru na Brno vozidlo, jehož řidič překročil hranici zákonem stanovené rychlosti.

Při jízdě za vozidlem, jehož řidič byl podezřelý ze spáchání přestupku, jela hlídka dálničního oddělení v levém jízdním pruhu za použití světelných a zvukových výstražných znamení v rychlosti překračující sto kilometrů za hodinu, když v tom z nenadání došlo k bezprostřednímu a nebezpečnému přejetí nákladního vozidla z pravého do levého jízdního pruhu těsně před právě projíždějící vozidlo Policie České republiky. Dopravní nehodě se podařilo zabránit jen díky řidičské praxi a rychlé reakci řidiče služebního vozidla značka VW Passat v civilním provedení.

Hlídka poté zastavila řidiče nákladního vozidla české státní příslušnosti, který si při přejíždění z pravého do levého pruhu počínal obzvlášť nebezpečně. Sdělila mu důvod zastavení a předložila k nahlédnutí pořízený videozáznam ze situace, kterou svým jednáním zapříčinil. Řidič připustil jako jednu z možností nevěnování se dopravní situaci při předjíždění dalšího nákladního vozidla.

Uvedený řidič tak porušil ustanovení § 17 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, a současně také ustanovení § 41 odst. 7 téhož zákona a tím je podezřelý ze spáchání přestupku, za který mu hrozí mimo peněžní sankce do výše deseti tisíc korun i zákaz činnosti v délce trvání od šesti měsíců do jednoho roku. Jeho jednání bylo oznámeno do správního řízení na Magistrát města Ostravy.

Začátkem roku byla, jako jedna z hlavních priorit Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, stanovena priorita bezpečné jízdy, do které spadá mimo jiné i neoprávněná jízda v levém jízdním pruhu, nesprávné předjíždění a další rizikové situace, které ze silniční dopravy plynou. Proto se v letošním roce budeme intenzivně věnovat právě této problematice.

por. Mgr. Lenka Sikorová, PČR