logo

Policisté na Havlíčkobrodsku dopadli dva mladé sprejery, na svědomí mají mít 47 skutků

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Policisté z obvodního oddělení v Havlíčkově brodě dopadli dva pachatele, kteří se na území města dopouštěli sprejerství. Jednalo se o dva mladé muže z Havlíčkova Brodu ve věku 18 a 23 let. Celkem se policistům podařilo prokázat 47 skutků, které mají na svědomí.

K události došlo 4. listopadu ve večerních hodinách, kdy oba mladíci přijeli vlakem z Prahy a v Havlíčkově Brodě se rozhodli vyzkoušet své sprejerské umění. Při cestě se pohybovali například ulicí Žižkova, kde posprejovali přes 20 objektů, které patřily jak fyzickým, tak právnickým osobám a celková škoda se zde vyšplhala přes 90 tisíc korun.

Poté mladíci pokračovali ulicí Zahradní, kde se opět vyřádili na fasádách rodinných domů, přístřešcích popelnic nebo na plechových dvířkách hlavních plynových uzávěrů. Na této ulici způsobili majitelům škodu ve výši téměř 30 tisíc korun.

Ani to jim ale nestačilo, a tak se přesunuli do dalších přilehlých ulic. Jednalo se především o ulice U sv. Jána, Plovárenskou, U Šlapanky, Máchovu, Staškovu, Na Spádu a Jižní. Na těchto ulicích pachatelé svým jednáním způsobili škodu ve výši necelých 40 tisíc korun.

Oba muži sprejovali na vše, co jim přišlo pod ruce. Posprejované byly rodinné domy, popelnice, dopravní značení, plynové budky, vrata, garáže nebo například betonové skruže. Na všechny objekty „malovali“ různými barvami nečitelné a nic neříkající obrazce.

Řádění obou mladíků ukončili až přivolaní policisté, kteří je dopadli a následně zadrželi před jednou z havlíčkobrodských diskoték.

Následným prověřováním a vyhodnocováním důkazů havlíčkobrodští policisté dospěli k závěru, že se výše uvedených skutků dopouštěli právě mladí muži, které bezprostředně po páchání trestné činnosti zadrželi. Ke svému jednání se následně oba dva policistům přiznali.

Celková škoda, kterou mladíci způsobili, dosahuje bezmála 160 tisíc korun. Policisté jim ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření z přečinu poškození cizí věci spáchaného ve formě spolupachatelství, za což jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

prap. David Linhart, PČR