logo

Policisté na Kokořínsku a Kostelecku zkontrolovali stovky chat a rekreačních objektů

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Každoročně po ukončení letní a podzimní sezóny pobytu majitelů v chatařských oblastech zůstávají jejich chaty opuštěné a často přilákají nezvané návštěvníky. K prvním případům nápadu trestné činnosti páchané vloupáním do rekreačních objektů dochází většinou začátkem zimních měsíců. Z těchto důvodů se policisté snaží této trestné činnosti předejít, a to kontrolní činností policejních hlídek v těchto rekreačních lokalitách, jak v denních, tak i v nočních hodinách.

Mělničtí policisté se zaměřují na kontroly chatových oblastí celoročně v rámci běžného výkonu služby a pravidelně organizují i větší akce spojené s pátráním po hledaných osobách, pátráním po odcizených vozidlech a věcech. Téměř dvě desítky policistů obvodních oddělení, kriminalisté a služební psovod se svým psem zkontrolovali ve čtvrtek 24. listopadu 2016 téměř 300 rekreačních chat a chalup ve vytipovaných oblastech Kokořínska a Kostelecka.

Zaměřili se zejména na dveře, okenice, zámky a ostatní přilehlé prostory v okolí. Při službě ve špatně dostupných místech využili novou policejní čtyřkolku. Nebyly shledány stopy po vloupání a ani nebylo zjištěno žádné poškození nebo užití násilí při vniknutí do objektu. Na území kontrolovaných rekreačních oblastí se nepohybovala ani žádná podezřelá osoba.

Policisté Obvodního oddělení Mšena vyzývají občany, pokud uvidí pohyb podezřelé osoby v teritoriu jejich obvodu, ať to neprodleně oznámí přímo místní policejní hlídce na telefonním čísle 702 208 805, která vše prověří.

Stejné platí i pro obyvatele v teritoriu Obvodního oddělení Kostelec nad Labem. Telefonní číslo na jejich hlídku je 702 208 795. Volat můžete také na linku 158.

V České republice bylo v roce 2015 spácháno celkem 2553 vloupání do víkendových chat a chalup. Objasněno bylo 742 případy, což je 29 %. Co do počtu chat a chalup patří Středočeskému kraji v rámci republiky jednoznačně první místo. S tím souvisí i počet vloupání do těchto objektů. V roce 2015 policisté ve Středočeském kraji šetřili celkem 672 případy vloupání, objasněno bylo 116 případů a objasněnost byla 17,2 %. Přihlédneme-li ke statistickým číslům, úspěšnost dopadení pachatele vloupání do chaty nebo chalupy není velká, a proto je pečlivá ochrana a zabezpečení zcela na místě.

Pro úspěšné pátrání po pachateli vloupání je pro policisty PČR podstatná doba oznámení, kdy k vloupání došlo. Pokud poškozený uvede, že byl na chatě naposledy v listopadu a vloupání zjistí a oznámí v březnu následujícího roku, je téměř jisté, že stopy, které pachatel na místě zanechal, budou z velké části znehodnoceny nebo nebude možné je vůbec vyhledat a zajistit. Čím dříve se policisté o vloupání dozvědí, tím je větší šance, že bude pachatel dopaden. Proto je vhodné dohodnout se se sousedy na pravidelných kontrolách chat a chalup.

por. Mgr. Markéta Johnová , PČR