logo

Policisté na Šumpersku řešili několik nehod opilých řidičů

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

K první dopravní nehodě došlo v pátek 16. února krátce po 20. hodině na ulici Severovýchod v Zábřehu. Devětatřicetiletý řidič vozu Ford Escort tam ve snaze vyhnout se policejní kontrole nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky. Při zatáčení vlevo dostal smyk, který nezvládl. Narazil do zaparkovaného vozidla Ford Focus, které bylo následkem nárazu odhozeno a dále poškodilo za ním odstavený vůz Škoda Octavia. Policisté záhy zjistili, že se řidič před jízdnou „posilnil“ alkoholickými nápoji. Přístrojem Dräger u něj byly naměřeny hodnoty 1,58 a 1,42 ‰ alkoholu v dechu. S naměřenými hodnotami řidič souhlasil. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Hmotná škoda na všech zúčastněných vozidlech byla předběžně vyčíslena na částku 76 tisíc korun.

K další dopravní nehodě byli policisté voláni v neděli 18. února o půl čtvrté ráno. Tentokrát prováděli šetření v obci Moravičany. Řízení osobního vozu značky Ford tam nezvládl 53letý řidič jedoucí ve směru od obce Doubravice. Při projíždění pravotočivou zatáčkou dostal smyk a s vozem vyjel vlevo mimo silnici, kde přední částí vozu narazil do jehličnatých křovin rostoucích podél silnice. Havárie se naštěstí obešla bez zranění. I na této nehodě měl podíl alkohol. Řidič se podrobil dechové zkoušce, která ukázala hodnotu 2,93 ‰ alkoholu v dechu. Opakovaným měřením byla zjištěna hodnota přes 3 ‰. Také v tomto případě řidič s naměřenými hodnotami souhlasil. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Další podnapilý řidič v neděli ráno, krátce po půl páté, havaroval s vozem Škoda Octavia v obci Libina. Při průjezdu táhlé levotočivé zatáčky ve směru jízdy od Hrabišína na Oskavu byl podle svého vyjádření oslněn dálkovými světly protijedoucího vozidla. V důsledku toho vyjel vpravo mimo vozovku, kde přední částí vozu postupně narazil do dopravního značení (směrových sloupků), dále do středně vzrostlých jehličnanů a kovového oplocení přilehlé zahrady. Také v tomto případě řidič usedl za volant pod vlivem alkoholu. Policisté u něj naměřili hodnoty 1,75 a 1,87 ‰ alkoholu v dechu. Hmotná škoda na vozidle byla předběžně vyčíslena na částku 30 tisíc korun, na jehličnanech a oplocení na částku 5 tisíc korun. Také v tomto případě byl řidiči zadržen řidičský průkaz a dále musel pokračovat „po svých“.

Všichni výše uvedení řidiči jsou nyní důvodně podezřelí ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za takové jednání jim v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až tříletý trest odnětí svobody, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

por. Mgr. Jiřina Vybíhalová, Policie ČR