logo

Policisté na Vysočině řešili jeden případ poranění zábavní pyrotechnikou, či útěk koně a osla

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Oslavy související s koncem roku a příchodem Nového roku v Kraji Vysočina přinesly celou řadu událostí, které museli řešit policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V průběhu uplynulých silvestrovských čtyřiadvaceti hodin přijali policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina celkem 145 nejrůznějších oznámení, která museli operační důstojníci řešit. Policisté vyjížděli šetřit okolnosti celkem 14 dopravních nehod, při kterých se zranily dvě osoby Přijali jsme také jedno oznámení, které se týkalo poranění při neodborném a neopatrném používání zábavní pyrotechniky. Událost se stala v obci na Žďársku patnáct minut po půlnoci, kdy se poranila čtyřiadvacetiletá žena a utrpěla poranění. Dvě oznámení se dnes časně ráno týkala útěku hospodářských zvířat, konkrétně koní a osla. Několik oznámení se také týkala případů zahoření různých předmětů v souvislosti s používáním zábavní pyrotechniky. Vzniklé škody na majetku – odpadkové koše, popelnice – byly v těchto případech naštěstí minimální.

Hlavními tématy volání na linku 158 byly v dopoledních hodinách oznámení týkající se drobných krádeží zejména alkoholu v obchodních domech a prodejních centrech. Ve večerních hodinách se začaly zvyšovat počty volání, která se týkala fyzických napadení a opileckých rvaček, a to na území celého Kraje Vysočina. Od půlnoci se také výrazně zvýšil počet telefonátů, které měly na svědomí podnapilé osoby. Noční volání se nejčastěji týkala rušní nočního klidu v souvislosti s používáním zábavní pyrotechniky, a také různých fyzických napadání a drobných potyček mezi podnapilými osobami. Pro službu konající policisty na integrovaném operačním středisku bývá silvestrovská služba vždy mimořádně náročná, neboť většina volajících jsou osoby pod vlivem alkoholu, které často používají vulgární výrazy, policisty také často urážejí a velice obtížně dokážou formulovat důvodu svého volání. Přesto musí policisté dokázat rychle vyhodnotit závažnost oznámení a zareagovat tak, aby nedošlo v případě ohrožení zdraví nebo životů lidí k prodlení.

V obci Stařeč na Třebíčsku narazil 1. ledna 2019 po druhé hodině ranní řidič vozidla Volvo S 60 s vozidlem do mostu, kde poškodil sochu Jana Nepomuckého. Socha pádem způsobila poškození elektrického rozvaděče a poté došlo k výpadku veřejného osvětlení v obci. Řidič z místa nehody utekl, ale policistům z územního odboru Třebíč se ho podařilo vypátrat. Způsobená škoda nebyla zatím stanovena. Událost je v současné době předmětem šetření ze strany policistů z dopravního inspektorátu Třebíč.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, Policie ČR