logo

Policisté nalezli odcizené trezory, mají již také dva podezřelé

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Hrozbě trestu odnětí svobody až na tři roky budou v nejbližší době u soudu pravděpodobně čelit dva muži z Orlickoústecka.

Čtyřiadvacetiletý muž a jeho o jeden rok starší komplic měli 27. září 2016 po předchozí domluvě násilím vniknout do jedné z prodejen v České Třebové. Uvnitř provozovny údajně odcizili zabudovaný trezor s finanční hotovostí, krabičku cigaret se zapalovačem a na prodejním pultu uložené mince. Místo s lupem stejnou cestou opustili. Trezor patrně násilím otevřeli, uloženou finanční hotovost si rozdělili a torza trezoru se zbavili tím, že ho vyhodili v lesním porostu za Českou Třebovou. Majetkovou trestnou činností měli majiteli způsobit škodu ve výši 52 tisíc korun.

Výše popsaného jednání se oba měli dopustit i přesto, že byli Okresním soudem v Ústí nad Orlicí za stejnou trestnou činnost odsouzeni. Nyní čelí obvinění pro podezření z přečinů krádež a poškození cizí věci spáchaných ve spolupachatelství, za což jim v případě uznání viny u soudu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Další trezor, který byl loni nalezen v řece v České Třebové, rovněž pochází z majetkové trestné činnosti. K jeho krádeži došlo 25. července 2016 v jedné z českotřebovských firem. Pachatelé tehdy překonali oplocení areálu firmy a po násilném vniknutí do hlavní budovy odcizili z uzamčené kanceláře zabudovaný kovový trezor. Sejf z firmy odnesli a po násilném otevření z něj odcizili peníze, ceniny a doklady firmy. Společnosti tím způsobili škodu ve výši 76 tisíc korun. Později ho poškozený a prázdný hodili do řeky v České Třebové. Vzhledem k váze trezoru nemohli počítat s tím, že ho proud vodního toku odnese, možná doufali, že voda alespoň omyje stopy. Pátrání nás zavedlo na stopu sedmačtyřicetiletého muže a jeho čtyřiadvacetiletého parťáka, který má patrně na svědomí i první výše uvedenou krádež. Starší z mužů je za svoji předchozí trestnou činnost ve výkonu trestu odnětí svobody.

Tento případ byl námi pro neúčelnost odložen, neboť oba podezřelí jsou v současné době u soudu projednáváni pro závažnější trestnou činnost.

por. Bc. Lenka Vilímková, PČR