logo

Policisté obvinili všechny údajné členy organizované skupiny výrobců metamfetaminu

plk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Kriminalisté 1. oddělení obecné kriminality územního odboru Plzeň-venkov, v čele s TOXI týmem, zrealizovali, na základě dlouhodobé a důkladné rozpracované operativní činnosti, akci na úseku drogové problematiky nesoucí krycí název „PLOMO“. Případem výroby a distribuce drog (pervitinu) se kriminalisté zabývali od června 2018.

Jednalo se o velice rozsáhlou drogovou trestnou činnost, kdy samotní výrobci této drogy působili hned na několika místech v Plzeňském kraji najednou. Zadržení probíhalo i za pomoci zásahových jednotek a to z důvodu jejich nebezpečnosti, jelikož se jednalo o ozbrojené pachatele.

Výsledkem akce je trestní stíhání devíti osob, které jsou samy uživatelé drog a jsou obviněné ze spáchání zvlášť závažného zločinu Nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, a to jako členové organizované skupiny. Tito lidé sháněli komponenty na výrobu drog, drogy sami vyráběli a následně i distribuovali mezi koncové uživatele. V případě prokázání viny a odsouzení za spáchání výše uvedeného trestného činu jim hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi. Sedm osob včetně vařičů pervitinu je stíháno vazebně.

Mezi 9. a 11. prosincem 2018 provedli kriminalisté realizaci celého případu, do které byli zapojeni policisté nejen z území Plzeňského kraje, ale také kolegové ze Středočeského a Jihočeského kraje. Realizace probíhala na několika místech současně.

Kriminalisté objevili dvě varny pervitinu a zadrželi 13 osob, mezi nimi i ženy. Jednalo se o členy organizované skupiny s vnitřní hierarchií a organizační strukturou v čele s 33letým mužem. Jedna varna se nacházela v prostorách firmy v obci Nepomuk, jednom z bytů v Plzni a řadové garáži v Plzni. Druhá byla nalezena v rekreační chatě v Nýrsku. Zajištěno při celkem 8 domovních prohlídkách bylo speciální vybavení na výrobu drog, velké množství chemikálií (ve stovkách litrů), prozatím blíže neupřesněné množství pervitinu, extáze a sušiny rostlin konopí, dokonce i finanční hotovost v řádu desítek tisíc korun.

V průběhu prověřování bylo rovněž nalezeno velké množství chemikálií a to u obce Měcholupy, kdy se jednalo o odpad vzniklý při výrobě drogy – pervitinu. V tomto případě se povedlo prokázat, že se jedná odpad pocházející právě z varny nacházející se v Nepomuku.

Vzhledem ke skvělému operativnímu šetření kriminalisté v průběhu prověřování zjistili, že jedena ze zadržených osob vlastní i trhavinu, a to ruční granát. Na místo byl proto v průběhu domovních prohlídek přivolán i policejní pyrotechnik, neboť hrozilo ohrožení života a zdraví v okolí bydlících osob i policistů. Přivolaný pyrotechnik zajistil granát a odvezl jej k dalšímu opatření a odbornému zkoumání. V rámci prohlídek bylo navíc zajištěno i několik krátkých střelných zbraní. Tyto zbraně, i granát, jsou v současné době podrobovány balistickému zkoumání.

Téměř všichni obvinění jsou recidivisté, kdy v minulosti páchali majetkovou i násilnou trestnou činnost. Jeden ze zadržených mužů páchal i drogovou trestnou činnost.

pprap. Iveta Kořínková, Policie ČR