logo

Policisté se při akci na Českolipsku zaměřili na motorkáře

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V sobotu se dopravní policisté zaměřili na motocyklisty při rozsáhlé celokrajské dopravně bezpečnostní akci na Českolipsku.

Té se zúčastnili kromě policistů dopravního inspektorátu územního odboru Česká Lípa také jejich kolegové ze Semil a z Liberce. Vedení Krajského ředitelství policie Libereckého kraje tak reagovalo na mimořádně nepříznivý vývoj dopravní nehodovosti motocyklistů od počátku letošního roku. Zatím co za celý loňský rok na silnicích Libereckého kraje zemřeli dva motocyklisté, letos v polovině května ukazuje statistika už tři mrtvé a jednoho těžce zraněného.

Na sobotní dopravně bezpečnostní akci jsme si proto vzali motocyklisty pod „drobnohled“ a zjistili jsme následující výsledky. Ze sedmi desítek kontrolovaných motocyklistů se jich 42 dopustilo nějakého přestupku. Byl mezi nimi nesprávný způsob jízdy (konkrétně se jednalo o bezdůvodné kličkování), dvě překročení nejvyšší dovolené rychlosti, řízení pod vlivem alkoholu a v 38 případech šlo o závady na technickém stavu motocyklu. Mezi ně nejčastěji patří nainstalovaný nehomologovaný výfuk, nefunkční svítilny včetně brzdových svítilen, užití nehomologovaných zdrojů světel, demontované červené odrazky a sjeté pneumatiky pod předepsanou mez.

Motocyklista, kterému jsme naměřili 0,3 promile alkoholu v krvi se bude ze svého prohřešku zodpovídat ve správním řízení, kde mu hrozí až dvacetitisícová pokuta a zákaz řízení na jeden rok.

Díky tomu, že se o probíhající dopravně bezpečnostní akci v sobotu motocyklisté navzájem informovali, většina z nich kolem našich kontrolních stanovišť projížděla velmi umírněnou rychlostí a nejvyšším naměřeným překročením byla rychlost 67 kilometrů za hodinu v obci.

V podobných akcích budeme pokračovat napříč celým Libereckým krajem.

por. Bc. Ivana Baláková, Policie ČR