logo

Policisté se při kontrolní akci na Olomoucku zaměřili na řidiče kamionů a autobusů

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V pondělí 9. 4. 2018 se ve spolupráci s Krajským úřadem Olomouckého kraje, který zapůjčil autobus a krajským koordinátorem BESIP uskutečnila dopravní akce zaměřená na kontrolu řidičů nákladních aut a autobusů. Policisté dálničního oddělení Kocourovec z autobusu kontrolovali řidiče nákladních vozidel a autobusů jedoucích po úseku dálnice D35, D46 a D1 Olomouckého kraje. Do akce byli zapojeni i policisté z dopravního inspektorátu z Prostějova, Přerova, Olomouce a odboru dopravy krajského ředitelství, kteří zjištěné přestupce po trase zastavovali.

Snahou této opakované akce je ukázat na přetrvávající nekázeň řidičů. Tím, že se plně nevěnují řízení vozidla, se zvyšuje riziko dopravních nehod. Řidiči často za jízdy telefonují, sledují filmy na počítači nebo píší sms zprávy. Někteří také čtou noviny nebo si prohlíží za jízdy mapu. Stejná akce se konala loni v listopadu.

Během této pojízdné kontroly neujdou zkušenému oku policistů ani řidiči osobních aut. Z okna autobusu je pěkně vidět, co za jízdy všechno zvládají.

Policisté v autobusu s kamerou v ruce sledují oba směry jízdy a policejní hlídky, které projíždí také po dálnici, přes vysílačku informují o přestupci. Policejní hlídka hříšníka na bezpečném místě zastaví a přestupek vyřeší.

Youtube Video
Podívat se na video

Během akce bylo zkontrolováno 41 vozidel a zjištěno 27 přestupků. Na pokutách řidiči zaplatili 15.400 korun. Mezi nejčastější přestupky patří telefonování za jízdy, tento přestupek se týkal 10 řidičů, dále 3 řidiči nebyli během jízdy připoutáni bezpečnostními pásy, u 9 bylo zjištěno překročení nejvyšší povolené rychlosti a další jeli po dálnici bez vylepené platné dálniční známky.

V Olomouckém kraji došlo za tři měsíce roku 2018 k 1072 DN a zemřelo 8 osob (za stejné období loňského roku se stalo 1060 DN a zemřely 4 osoby), z toho se na dálnicích našeho kraje stalo 51 nehod (loni 33 DN), při kterých zemřela 1 osoba.

Celkem v kraji letos havarovalo 116 nákladních aut, 3 řidiči těchto vozidel měli pozitivní test na alkohol, dále došlo ke 12 DN autobusů.

Díky dobré spolupráci s Olomouckým krajem a jejich autobusem budeme moci tuto úspěšnou akci opakovat i příště.

kpt. Mgr. Marta Vlachová, Policie ČR