logo

Policisté v Litomyšli cvičili zásah proti aktivním střelcům

pak msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve čtvrtek krátce po dvanácté hodině nahlásil anonym na linku 158 střelbu na takzvaný měkký cíl. V tomto případě se jednalo o Gymnázium na ul. Masarykova 590 v Litomyšli. Na místo byly okamžitě vyslány hlídky, které se nacházely v nejbližším okolí u uvedeného objektu. Přibližně o patnáct minut později anonym opět nahlásil další útok střelce, a to v objektu Městského úřadu. Pachatel si vybral k útoku místo ve stejném městě jako v prvním případě. I na toto místo byly vyslány takzvané prvosledové posádky vozidel, neboli policisté, kteří jsou nejbližším dosahu k místu události.

K prvnímu zákroku přijelo na místo osm policistů. Provedli prohlídku školy a na místě byl eliminován a zajištěn pachatel útoku, jehož řádění si vyžádalo 11 zraněných osob z řad studentů.

Ve druhém objektu provedlo prohlídku objektu 15 policistů. Jeden pachatel byl zneškodněn a druhý zajištěn, zraněných osob bylo také 11.

Oba útoky měly společné kritérium. Jednalo se o cvičení, kde jde především o to, dodržet stanovené předpisy a nacvičit velmi těžký zákrok na veřejném místě. Policista musí odlišit pachatele od ostatních osob a zneškodnit nebezpečí, které jeho jednání vyvolá. Veškeré činnosti v místě události jsou vykonávány s cvičnou zbraní a pouze značkovacím střelivem.

O obou místech byli informovány odpovědné osoby, které s jejich provedením souhlasily. Jako figuranty na fingované zranění jsme využili žáky Gymnázia v Litomyšli a Vojenské školy v Moravské Třebové. Před samotným útokem střelce byli informováni a poučeni žáci všech tříd. Žádné nebezpečí jim tak nehrozilo, ale byli součástí situace, kde si vyzkoušeli svou reakci na nenadálé nebezpečí, se kterým se ještě nesetkali.

Cvičení se z hlediska taktických zásad velmi povedlo a děkujeme všem zúčastněným za aktivní přístup. Velmi šikovně si počínali i zástupci Českého Červeného Kříže, kteří dokázali namaskovat velmi autentická zranění.

mjr. Mgr. Petr Voldán, PČR