logo

Policisté v Olomouci kontrolovali zastavárny

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve čtvrtek 17. května 2018 byla na území města Olomouce zrealizována policejní akce, při které se policisté zaměřili na zastavárny. Ke kontrole došlo v několika olomouckých provozovnách a akce byla zaměřena zejména na odcizené předměty a zvlášť na jízdní kola.

Policie má v úmyslu nadále mimo svůj běžný výkon služby plánovat a uskutečňovat tyto cílené kontrolní akce.

Jak se účinně bránit proti krádežím jízdních kol?
O své jízdní kolo můžete přijít během několika vteřin, proto jej ani na chvíli nenechávejte neuzamčené.

Pro větší zabezpečení proti odcizení používejte kvalitnější zámky či alarmy na jízdní kola, případně využijte aplikaci GPS zabezpečení kola proti krádeži, označení kola neviditelným fixem či mikročipem apod.

Uzamykejte jízdní kolo na takových místech, kde nebude mít případný pachatel dostatek prostoru a času jej odcizit. Vybírejte místa s velkým pohybem osob, případně místa monitorována kamerovým systémem.

Při odstavení jízdního kola na ulici používejte vždy bezpečnostní zámek a snažte se kolo připoutat k pevnému bodu (zábradlí, sloup, stojan, atd.).

Vhodné je uzamknout jízdní kolo dvěma či více bezpečnostními zámky.

Jste-li ve společnosti dalších cyklistů, dávejte přednost fyzické přítomnosti jednoho z vás u odstavených a zabezpečených jízdních kol.

Jestliže uzamykáte více kol dohromady, uzamykejte je mezi sebou navzájem tak, ať jsou uzamčeny všechny jejich části.

Při odchodu od jízdního kola si s sebou vezměte cennější vybavení (tachometr, nasazovací svítilna, brašna s věcmi, apod.).

Jestliže ukládáte jízdní kolo ve společných prostorách domu, dbejte na uzavírání vstupních dveří do objektu a stálé uzamčení společných prostor, i uzamčení jízdních kol v nich uložených.

Obdobné zásady uplatňujte při ukládání kol na balkónech, ve sklepech a sklepních kójích. Nepodceňujte zabezpečení všech stavebních otvorů, zejména dveří a oken.

Pro případ odcizení jízdního kola si poznamenejte jeho značku, výrobní číslo, barevné provedení, nápisy, vybavení a pořiďte si jeho fotodokumentaci. Policisty budou zajímat také různé markanty, jako rýhy, poškození apod.

Doporučujeme také pojištění jízdního kola proti krádeži.

por. Mgr. Petr Piňos, Policie ČR