logo

Policisté v Ostravě – Porubě dopadli falešného kontrolora

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Porubští policisté si připsali další úspěšný zákrok. Nestandardní způsob kontroly prodejny vedl majitele provozovny ke zjištění informace, zda oprávněný subjekt v předmětném dnu kontrolu prováděl. Když provozovatel prodejny zjistil, že tomu tak není, informoval policisty. Ti na místě zjistili, že ženu uvedl v omyl zatím neznámý muž. Představil se jako kontrolor, předložil dokonce průkaz a požadoval předložení příslušných dokumentů. Když shledal „prohřešek,“ ženě uložil „pokutu.“ Prodávající částku ve výši 1 000 korun zaplatila, načež informovala provozovatele.

Neznámý muž se měl ovšem později k prodejnímu stánku vrátit. A tak poškozená kontaktovala policistu, který prvotní oznámení jel do provozovny prověřit. Před přítomným „kontrolorem“ poté dvojice prodávající – policista vedla telefonický hovor ve smyslu legendy, že v místě je opětovná kontrola, která znovu shledala pochybení a požaduje úhradu další pokuty. Samozřejmě přítomný „kontrolor“ netušil, že žena hovoří s policistou. Mezitím se hlídka přesunula k provozovně, vůz zaparkovala tak, aby nebyla naslouchajícím „kontrolorem“ spatřena a nezjistil, s kým žena skutečně telefonát vede. Když se policisté najednou objevili v místě „kontroly“ v těsné blízkosti „kontrolujícího“ byl možná překvapen, nereagoval na pokyny policistů a snažil se odejít. Muž byl zadržen a eskortován na obvodní oddělení policie Ostrava-Poruba 1.

K objasnění okolnosti události byly zahájeny úkony trestního řízení pro přečiny padělání a pozměnění veřejné listiny, přisvojení pravomoci úřadu a poškození cizích práv. Trestní zákoník na uvedené činy pamatuje trestem odnětí svobody až na tři léta.

Do současnosti byly v Ostravě zjištěny čtyři případy v době od 31. 3. 2017 do 4. 4. 2017, kdy se měl 28letý muž pokusit získat peníze uložením „pokuty“ ve výši celkem 2 000 korun nebo takto finance získat (celkem ve výši 1 500 korun), přičemž měl uvádět prodávající v omyl. Muž si měl vyrobit dokonce „průkaz“ a inspirovat jej měly informace zveřejněné prostřednictvím internetu.

mjr. Mgr. Gabriela Holčáková, PČR