logo

Policisté v ulicích, Golem na Václavském náměstí a tragická nehoda v centru, i takový byl Silvestr v Praze

pha msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Silvestr pohledem Policie České republiky:
Na průběh silvestrovských oslav dohlíželo v Praze několik stovek policistů a strážníků MP Praha. Ve valné většině případů řešili drobné potyčky, přestupky v dopravě, nebo přestupky proti občanskému soužití, či majetku.

Na policejní služebně skončily tři osoby, a to pro narušení veřejného pořádku. Po půlnoci monitoroval situaci v metropoli také vrtulník Letecké služby Policie ČR.

Youtube Video
Podívat se na video

Nad rámec tohoto bezpečnostního opatření přijali policisté okolo 3. hodiny ráno informaci o dopravní nehodě ve Spálené ulici, kde opilý řidič osobního vozu srazil 26 letou chodkyni, která přecházela ulici po přechodu pro chodce.

Na místo vyjela jednotka HZS Praha ze stanice Centrála, povolány byly posádky RZP a RV ZZS HMP a také hlídky Policie ČR a MP Praha, včetně Útvaru psovodů. Bohužel i přes veškerou snahu složek IZS žena na místě podlehla vážným zraněním. Na místo vyrazil koroner ZZS HMP a povoláni byli kriminalisté ze stálé výjezdové skupiny.

Řidič osobního vozu nadýchal policistům více než 2 promile alkoholu. Případ je v současné době prošetřován pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti.

Silvestr v Praze pohledem Zdravotnické záchranné služby:
Noční služba na Silvestra a navazující první lednový den jsou pro operátorky, záchranáře, řidiče a lékaře pražské záchranky nejvytíženější směnou z celého roku. Počet řešených případů se pravidelně blíží 500 za 24 hodin. Často se jedná o úrazy či zvýšenou konzumaci alkoholu při novoročních oslavách. I letos proto Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy posílila provoz především v rušném centru města.

Kromě 14 zdravotníků u speciálu GOLEM na Václavském náměstí, byly dále 4 posádky RZP a jedna posádka RLP rovněž na Václavském náměstí, dále 4 posádky RZP na Staroměstském náměstí a další 2 posádky RZP posíleny na klasických stanovištích. V maximálních počtech byl obsazen také dispečink tísňové linky 155, včetně přítomného vedoucího lékaře.

V modulu pro hromadná neštěstí (GOLEM) ošetřovali pražští záchranáři především opilé pacienty a také osoby zraněné zábavní pyrotechnikou.

Během noční směny posádky ZZS HMP realizovaly celkem 258 výjezdů. Z toho 82 v souvislosti se silvestrovskými oslavami. 13 úrazů způsobených pyrotechnikou, dále intoxikace, úrazy pádem, úrazy napadením. V ranních hodinách došlo k dopravní nehodě a úmrtí mladé cizinky.

Silvestr v Praze pohledem Hasičského záchranného sboru:
Během silvestrovských a novoročních oslav zasahovali pražští hasiči u 33 případů. Celkem bylo evidováno 29 požárů, které byly způsobeny zábavní pyrotechnikou. Počet odpovídá trendu z posledních pěti let. Jednalo se o menší požáry odpadu, křovin, zbytků pyrotechniky a kontejnerů. Celková škoda se vyšplhala na 136.000 korun.

V pražských Stodůlkách hasiči odvětrali prostory obchodního centra Lužiny. Někdo tam krátce po 20:00 hodině odpálil na toaletách dýmovnici.

Ve 20:30 hodin zasahovali hasiči ze dvou jednotek v dýchací technice u požáru odpadu v těsné blízkosti rodinného domu v pražském Chodově. Plameny poškodily fasádu. Vyšetřovatel odhadl škodu na 5.000 korun.

36 vteřin po půlnoci vyjely jednotky ze Strašnic a Krče k požáru odpadu v opuštěném objektu v ulici Košická v Praze 10. Jednalo se o první výjezd pražských hasičů v roce 2018.

V 00:49 hodin dne 01.01.2018 zasahovala jednotka z centrální stanice u požáru plastových částí a konstrukce zastávky MHD v ulici Sokolovská v Praze 8. Požár způsobil škodu 100.000 korun.

MrK, Týdeník Policie + Martin Kavka, HZS Praha