logo

Policisté varují před podvody na internetu, množí se v případech nákupů aut

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Olomoučtí kriminalisté opět varují před množícími se případy podvodů na inzertních portálech, tentokrát při prodeji osobních motorových vozidel. Policisté v Olomouckém kraji prověřují zatím jen pár takových případů, ale další případy evidují policisté i v ostatních krajích napříč celou republikou.

Podvodníci nabízejí automobily za velice lákavou cenu. Kupujícím má být vůz doručen spediční firmou ze zahraničí poté, co předem uhradí kupní cenu auta na bankovní účet.

Pachatelé komunikují s kupujícím pouze elektronicky, přičemž významným identifikátorem jejich podvodného jednání je komunikace v českém jazyce s chybnou stylistikou i gramatikou vznikající při použití automatických internetových překladačů. Při této komunikaci navíc využívají i věrohodně vypadající doklady k vozidlům a také potvrzení o přepravě vozu zahraničním dopravcem. Jakmile však kupující vůz zaplatí, přestanou komunikovat.

Kriminalisté proto doporučují v těchto případech neposílat peníze za zboží předem a nabádají všechny zájemce o koupi vozidla přes internet, aby si pokud možno důsledně a důkladně prověřili informace zveřejňované na inzertních portálech.

por. Mgr. Marie Šafářová, PČR