logo

Policisté z Karlovarského kraje vyrazili hromadně darovat krev

kvk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Dennodenně naplňujeme svými činy heslo „Pomáhat a chránit,“ přesto jsme chtěli dát tomuto heslu ještě další rozměr. Rozhodli jsme se a oslovili policisty a občanské zaměstnance v našem krajském ředitelství, zda by nechtěli darovat krev. Naši aktivitu přivítala i paní primářka MUDr. Zuzana Fialová z transfuzního oddělení Nemocnice Sokolov a domluvili jsme termín odběru na 5. listopadu.

Celkem v tento den darovalo krev 41 policistů nebo občanských zaměstnanců což je hezkých 20,25 litrů krve. Prvodárců se tento den sešlo 18, ale podstatnou část zúčastněných byli také ti, kteří kdysi krev darovali, ale delší dobu darovat nebyli. Dvě dárkyně se také zapsaly do registru dárců kostní dřeně.

Atmosféra na transfuzním oddělení byla velmi příjemná, sestřičky i paní primářka se o nás krásně staraly. A protože jsme byli zvědaví, vyptávali jsme se a dozvěděli se pár zajímavých věcí. Zjistili jsme tak např., že průměrný odběr krve trvá 5 až 10 minut, odebírá se vždy 450 ml a krev vydrží až 40 dní. Také nás zajímalo, proč má každá krev další dva prázdné sáčky k sobě. Sestřička nám vysvětlila, že se krev ještě centrifuguje, čímž se oddělí jednotlivé složky krve, které se právě přepustí do připravených vaků. Zajímavá nám také přišla informace, týkající se četnosti darování. Muži mohou darovat každé 3 měsíce, ženy jednou za 4 měsíce.

Dámy, děkujeme vám za vaší péči. K vám se jistě každý bude vracet rád.

Jsme nesmírně hrdí, že policisté a občanští zaměstnanci chodí darovat krev. Zjistili jsme, že z celkového počtu lidí pracujících na Krajském ředitelství policie Karlovarského kraje jich chodí pravidelně darovat krev 100. Od teď jich bude zase o něco více.
V letošním roce převzali ocenění naši dva kolegové za darování krve Zlatý kříž II. a III. stupně z rukou hejtmanky Karlovarského za kraje. O této události jsme již psali v článku „Kraj ocenil dárce krve“.

Děkujeme všem, kteří se rozhodli pomáhat a darují krev. Přestože jsme v 21. století, v moderní době, kde jde elektronizace kupředu každým dnem, stále se nikomu nepodařilo nahradit krev čímkoli jiným.

Chcete začít také darovat krev? Neváhejte a informujte se. Téměř v každém okresním městě je transfuzní stanice, zkontaktujte přímo ji a dozvíte se vše potřebné, vyplníte dotazník, a pokud vám nebude bránit váš zdravotní stav, můžete začít.

mjr. Mgr. Kateřina Böhmová, Policie ČR