logo

Policisté z Krajské pořádkové jednotky cvičili v liberecké hokejové aréně postup proti výtržníkům

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V tomto týdnu se v liberecké Home Credit aréně uskutečnil nácvik Krajské pořádkové jednotky Libereckého kraje s námětem eliminace rizik diváckého násilí při hromadných sportovních akcích, konkrétně při hokejovém utkání. Role „diváků“ se zhostili nově nastupivší policisté ze Střední policejní školy v Hrdlořezích, pro které byla „výpomoc“ rovněž i důležitým vzdělávacím prvkem.

Krajská pořádková jednotka Libereckého kraje disponuje více jako stovkou policistů, kteří svou běžnou policejní činnost vykonávají v rámci jednotlivých územních odborů, tedy na obvodních odděleních, odděleních hlídkové služby či dopravní službě, apod. Tito policisté jsou v případě velkých akcí vyčleněni na výcvik a následné nasazení při velkých akcích, jakými jsou např. demonstrace, pochody fanoušků, sportovní akce, opatření, hromadná narušení veřejného pořádku, apod.

Výcvik pořádkové jednotky probíhá každý měsíc, učí se taktiku zákroku pod jednotným velením, tedy rychlé a efektivní zvládnutí situace a odvrácení rizik. Proto výcvik většinou probíhá v podmínkách blížících se reálné situaci. „Trend, který momentálně nastává, je že se nám fanoušci z fobalových zápasů, zejména ti agresivní, přesouvají na hokejové zápasy a je potřeba tuto situaci podchytit a být na to připraveni“, uvedl plk. Mgr. Petr Šikola, vedoucí odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

V loňském roce řešili policisté v Libereckém kraji v souvislosti s diváckým násilí dvě desítky trestných činů a 40 případů přestupkového jednání při fotbalových či hokejových utkáních. Přestupky se týkaly zejména narušení veřejného pořádku.
V souvislosti s loňskými Derby je trestně stíháno devět osob pro přečiny výtržnictví a maření výkonu úředního rozhodnutí, kteří svým protiprávním jednáním způsobili škodu za padesát tisíc korun. Fotbalový klub Jablonec navíc dostal pokutu od fotbalového svazu ve výši 50 tisíc korun.

mjr. Mgr. Vlasta Suchánková, Policie ČR