logo

Policisté z libereckého PEO odhalili během jedné směny hned několik lidí pod vlivem drog

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Uplynulý týden ve středu vykonávali policisté z pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie Libereckého kraje hlídkovou činnost na území Jablonecka.

Z jejich výsledků je evidentní, že udeřili na úrodnou půdu. Během jednoho dne se jim podařilo odhalit hned několik hříšníků. Již cestou do Jablonce provedli krátce po půl třetí odpoledne poblíž tramvajové zastávky Textilana v Liberci silniční kontrolu cyklisty, který si to šněroval na jízdním kole po chodníku. Svým chováním na sebe strhnul pozornost policejní hlídky. Jeho chování vykazovalo znaky, že by mohl být pod vlivem nějaké návykové látky. Policisté proto u něj provedli orientační test na drogy testem DrugWipe, který byl pozitivní na amfetamin/metamfetamin. Lékařské vyšetření spojené s odběrem krve muž odmítl. Policisté mu zakázali další jízdu a sepsali oznámení o přestuku, který dále bude řešit příslulšný správní orgán. Muži nepomohl ani argument, že jel po chodníku a ne po silnici. Jako cyklista je účastníkem silničního provozu a navíc na chodníku, pokud kolo nevedl vedle sebe, neměl s kolem co dělat. 

O dvě hodiny později kontrolovali dalšího cyklistu na jízdním kole, tentokrát již v Podhorské ulici v Jablonci nad Nisou. Tento cyklista se pohyboval jako ostatní řidiči po vozovce. Z jeho chování opět policisté usoudili, že jeho reakce nebudou takové, jaké by měly být. Podrobili cyklistu orientačnímu testu na drogy. Ten ukázal, že se policisté nemýlili. Výsledek testu byl pozitivní na látku canabis neboli konopí + amfetamin. I tomuto cyklistovi zakázali další jízdu. Taktéž odmítl lékařské vyšetření spojené s odběrem krve a jeho jednání bude řešit Magistrát města Jablonce. Na své kolo již nasednout znovu nemohl a z místa tedy odešel po svých. Tento cyklista se dopustil dalšího přestupkového jednání na úseku toxikomanie, neboť u něj policisté našli v malém množství sušinu rostlinného původu s obsahem látky THC, kterou měl pro vlastní potřebu. I tento přestupek, kdy muž neoprávněně přechovával návykovou látku v malém množství, policisté vyřešili, tentokrát uložením blokové pokuty.

Ve stejnou dobu a na stejném místě kontrolovali policisté ještě jednu osobu, tentokrát chodce, který také na sebe upoutal pozornost svým chováním. I u této osoby našli v malém množství sušinu rostlinného původu s obsahem látky THC. Tu měl muž u sebe také pro vlastní potřebu, proto sušinu policisté zajistili a muž také obdržel od policistů na místě blokovou pokutu.

Ve večerních hodinách, krátce po sedmé, hlídka projížděla opět ulicí Podhorskou v Jablonci nad Nisou, kde se rozhodla provést kontrolu řidiče osobního motorového vozidla VW Passat Variant. Policisté podrobili řidiče orientační dechové zkoušce na alkohol přístrojem Dräger, jejíž výsledek byl negativní. Následně řidiče podrobili i orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek, který však potvrdil policistům jejich odhad, že řidičovo chování není zcela v pořádku. Po celou dobu kontroly byl neklidný a třásly se mu ruce. PEO zajištěná látkaTest vyšel pozitivní hned na několik návykových látek najednou, a to na amfetamin/metamfetamin, cannabis neboli konopí a cocaine. Podrobit se však dalšímu lékařskému vyšetření spojené s odběrem krve, však řidič odmítl. Muž tak skončil na policejní služebně obvodního oddělení Jablonec nad Nisou. Přestupkové jednání – řízení pod vlivem návykové látky policisté opět oznámili příslušnému správnímu orgánu. Tímto však celá záležitost pro řidiče nekončila. Muž ve vozidle převážel igelitový sáček s bílou práškovou látkou a plastovou krabičku s obsahem zelené sušiny rostlinného původu.

Dle množství práškové látky kvalifikovali v tuto chvíli policisté jeho jednání jako přečin přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, kdy látky budou nyní podrobeny dalšímu zkoumání. Za neoprávněné přechovávání jiné omamné a psychotropní látky pro vlastní potřebu v množství větším než je malé hrozí nyní muži až dvouletý trest odnětí svobody. Případem se již dále zabývají jablonečtí kriminalisté.

Na závěr nezbývá než upozornit na to, že i cyklisté jsou účastníky silničního provozu a platí pro ně stejná pravidla jako pro řidiče motorových vozidel či motocyklů, to znamená i žádný alkohol a drogy před jízdou a během ní.

por. Bc. Vladimíra Šrýtrová, PČR