logo

Policisté z Prahy východ cvičili společně s hasiči záchranu osob propadlých ledem

stc msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Policisté z Prahy venkov – Východ se v úterý 6. března účastnili cvičení hasičů ze stanice HZS Středočeského kraje – Stará Boleslav, které probíhalo na zamrzlé ploše rybníku v Zápech.

Na vlastní kůži si zde policisté mohli vyzkoušet několik způsobů, jak zachránit tonoucí osobu, pod kterou se prolomil led. Nezapomenutelným zážitkem pro některé zúčastněné byla příležitost a možnost zažít podobné pocity, když se mu tato nešťastná událost přihodí.

Účelem celého cvičení bylo proškolení nových kolegů, zopakování si taktiky a postupu při záchraně osob a zejména snížení možných rizik, která mohou nastat při zásahu. Hasiči upozorňují na důležitost prvních dvou minut pro záchranu člověka. Během této krátké doby dochází k podchlazení těla a po dvou minutách se šance na vlastní záchranu rychle snižuje.

Spousta lidí riskuje svůj život tím, že se vydá bruslit na zamrzlou plochu tekoucích vod či rybníků, ačkoliv síla ledu není dostatečné silná. Přestože odborníci veřejnost před tímto nebezpečím varují, vždy se najdou jedinci, kteří svým nezodpovědným chováním riskují nejen svůj život, ale i těch, kteří se jim snaží při nešťastné události pomoci.

nprap. Mgr. Eva Hašlová, Policie ČR