logo

Policisté z Vysočiny krotí uživatele sociálních sítí, po facebooku kolují fámy ohledně několika případů, včetně údajné vraždy

vys msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Mezi obyvateli Humpolce se v posledních týdnech šíří nejrůznější neověřené a nepravdivé informace o údajně stále rostoucí kriminalitě ve městě a jeho okolí. Lidé tyto zprávy šíří a vzájemně sdílejí zejména na sociálních sítích. Ve městě tak vzniká zbytečná panika a hysterie především mezi ženami, a také mezi rodiči malých dětí, kteří na základě těchto zcela nepodložených fám mají obavu o bezpečnost svých dětí.

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina prostřednictvím oddělení tisku a prevence pravidelně informuje cestou sdělovacích prostředků veřejnost o případech trestné činnosti, ke které dochází na teritoriu našeho kraje. Stejně tak v rozsahu, který dovolují platné zákony, informujeme o objasnění této trestné činnosti a v neposlední řadě přinášíme také návrhy na řadu preventivních opatření. Žádný závažný případ, ke kterému v našem kraji dojde, před veřejností netajíme. Stejně tak bychom veřejnost informovali, pokud by v nějaké lokalitě našeho kraje hrozilo veřejnosti jakékoliv nebezpečí, kterému by se dalo předejít například vhodnou prevencí nebo jinými účinnými opatřeními. Tato praxe se týká také dění ve městě Humpolec a v jeho bezprostředním okolí. Na veřejný pořádek ve městě dohlížejí policisté z místního obvodního oddělení, kteří v případě potřeby na každou událost okamžitě reagují zvýšeným výkonem služby v dané lokalitě.

„Oblast Humpolce a okolí je lokalitou, která má svá určitá specifika, a to v souvislosti s blízkostí dálnice a rozrůstající se průmyslové zóny ve městě, kde nacházejí ve velkém počtu zaměstnání agenturní pracovníci. Těmito agenturními pracovníky jsou ve většině případů cizí státní příslušníci. Někteří z nich se na Humpolecku v nedávné minulosti dopouštěli trestné činnosti, ale také protiprávního jednání v rovině přestupků. Policisté na všech zjištěných i oznámených případech vždy intenzivně pracují a páchanou trestnou činnost se nám daří objasňovat,“ uvedl plk. Mgr. Jaromír Štěpánek, vedoucí územního odboru Pelhřimov.

V letošním roce, tedy od prvního ledna do konce listopadu, v našem kraji poklesla celková kriminalita o třináct procent. Kraj Vysočina se stále řadí mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé České republiky. Na Pelhřimovsku poklesla za jedenáct měsíců letošního roku kriminalita o čtrnáct procent a objasněnost dosahuje téměř 60 procent.

Na Humpolecku se v poslední době skutečně objevilo několik případů souvisejících s pácháním trestné činnosti cizích státních příslušníků. V případech pokusu vraždy, pokusu znásilnění nebo pobodání nožem mezi dvěma cizinci se ale jednalo o jednotlivé excesy, které se kriminalistům podařilo vždy velmi rychle objasnit a pachatele této trestné činnosti zadržet. „Ve větších městech na

teritoriu územního odboru Pelhřimov nejsou zásadnější rozdíly ve skladbě či intenzitě páchané trestné činnosti. Město Humpolec není v tomto směru výjimkou.“ dodal plk. Mgr. Jaromír Štěpánek.

Velmi emotivní debatu na sociálních sítích rozpoutal nález mrtvoly muže poblíž lesního porostu u obce Krasoňov z 20. listopadu letošního roku. Mezi občany se v této souvislosti objevily spekulace, že muž zemřel násilnou smrtí. Výsledky prověřování včetně provedené soudní pitvy ale nic takového nepotvrdily a vše nasvědčuje tomu, že muž zemřel přirozenou smrtí.

Chtěli bychom proto apelovat na všechny občany Humpolce a okolí, aby mezi sebou zbytečně nešířili paniku. Vedení územního odboru v Pelhřimově, stejně tak jako vedení obvodního oddělení v Humpolci, je v kontaktu s představiteli města, kdy se na pravidelných bezpečnostních radách města vyhodnocuje bezpečnostní situace. Policisté ve městě jsou připraveni přijmout vždy adekvátní opatření, aby se občané znovu cítili ve svých domovech a ve svém městě bezpečně. Pokud by se někdo dostal do situace, kdy by mu hrozilo nějaké nebezpečí, nebo měl jakékoliv poznatky k možné trestné činnosti, případně jinému protiprávnímu jednání, může se kdykoliv obrátit na linku tísňového volání 158.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, PČR