logo

Policisté zachránili život seniorovi, který zkolaboval

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V letošním roce Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje ve spolupráci s Libereckým krajem spustila projekt „AED pro Liberecký kraj“, v rámci kterého nyní disponují policisté, ale také dobrovolní nebo profesionální hasiči v kraji celkem 36 automatickými externími defibrilátory (AED).

Jedná se o život zachraňující přístroje nezbytné pro obnovu srdeční činnosti. Zdravotníci policisty i hasiče připravili na to, jak s přístroji zacházet. V některých lokalitách se totiž právě oni dostanou k člověku, kterému selhává srdeční činnost, dříve než profesionální zdravotníci.

A právě taková situace nastala například v pátek 12. května krátce po 12. hodině v Mimoni, kde u táboráku na zahradě rodinného domu zkolaboval 75 letý muž. Ačkoliv mu jeho příbuzní poskytli okamžitě první pomoc a byli v kontaktu s dispečerem zdravotnické záchranné služby na tísňové lince 155, stav seniora se nelepšil. V rámci zmíněného projektu se dispečink zdravotnické záchranné služby spojil s operačním střediskem Krajského ředitelství policie Libereckého kraje, které k muži v bezvědomí okamžitě vyslalo dvoučlennou hlídku vybavenou defibrilátorem. Jednalo se o policisty z obvodního oddělení policie v Mimoni.

Jakmile na místo během velmi krátké doby dorazili, jeden z nich u pacienta zahájil nepřímou masáž srdce a druhý aktivoval defibrilátor. Podle pokynů přístroje pak opakovaně policisté aplikovali pacientovi defibrilační výboj, který střídali s nepřímou srdeční masáží až do příjezdu lékaře zdravotnické záchranné služby. Zatím co lékař pacienta ještě na místě stabilizoval, policisté i nadále pomáhali zdravotníkům při nepřímé srdeční masáži. Z místa zdravotníci pacienta odváželi v bezvědomí, ale ještě před příjezdem sanity do nemocnice otevřel oči. To znamenalo, že snaha obou policistů o záchranu jeho života nebyla marná, i když se po 55 minutách oživování zdála být naděje na zlepšení jeho stavu zcela minimální. Za kvalitu poskytnuté první pomoci i za jejich vysoké osobní nasazení zdravotníci policistům poděkovali a ocení je také vedení libereckého krajského ředitelství.

por. Bc. Ivana Baláková, PČR