logo

Policistovi v době osobního volna neunikl na Silvestra muž se zákazem řízení v kradeném autě

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

O tom, že policisté jsou bdělí i mimo svoji službu svědčí případ, který se odehrál přímo na silvestrovské odpoledne v Jablonci nad Nisou, ulici Pod Hájem.

Policista z obvodního oddělení Jablonec – město si všiml vozidla Škoda Favorit a za volantem řidiče, který byl pro něj známou osobou se zákazem řízení motorových vozidel. Kromě toho upoutalo jeho pozornost i vozidlo, ve kterém muž seděl, neboť policista disponoval informací, že podobné vozidlo bylo během vánočních svátků nahlášeno jako kradené. Z těchto důvodů informoval okamžitě své kolegy z obvodního oddělení a sledoval zájmového řidiče svým soukromým vozidlem až do ulice Palackého. Zde vozidlo již zastavila informovaná policejní hlídka. S řidičem ve vozidle cestovaly ještě další dvě osoby.

Kontrolou řidiče policisté zjistili, že se jedná skutečně o muže, který má Okresním soudem v Jablonci nad Nisou vyslovený platný zákaz řízení motorových vozidel, a to platný až do července roku 2017. Policejní hlídka vyzvala muže, aby se podrobil orientační dechové zkoušce na alkohol přístrojem Dräger, což odmítl. Odmítl i podrobit se orientační zkoušce na přítomnost omamných a psychotropních látek přístrojem Drug Wipe. Kontrolou vozidla policisté zjistili, že registrační značka umístěná na vozidle Škoda patří na zcela jiné vozidlo. A ani v případě vozidla se policista nemílil. Jednalo se skutečně o Škodovku, která byla odcizena během vánočních svátků v Jablonci nad Nisou, ulici Řetízková. Vozidlo v hodnotě 6 tisíc korun policisté zajistili a po provedených úkonech jej zpět navrátí jeho majiteli.

Muž tak zbytek Silvestra skončil v policejní cele. Ve zkráceném přípravném trestním řízení mu policisté sdělili podezření ze spáchání přečinu neoprávněné užívání cizí věci a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za které mu nyní hrozí až dvouleté vězení.

por. Bc. Vladimíra Šrýtrová, PČR