logo

Policistům na Královéhradecku ujížděl 19 letý motorkář, po půl druhém kilometru havaroval

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Ve středečních ranních hodinách policisté při běžné činnosti chtěli provést kontrolu řidiče motocyklu Honda VTR, který vyjel od benzinové stanice na Zborovské ulici v Hradci Králové směrem do centra.

Řidič však na výzvu k zastavení nereagoval a začal hlídce ujíždět. Městem se řítil až 120 km/h. Po necelém 1,5 km ujíždění nezvládl mírnou levotočivou zatáčku před křižovatkou Mileta a havaroval. Naštěstí utrpěl pouze lehká zranění, s kterými byl převezen do hradecké fakultní nemocnice. Dechová zkouška na alkohol byla u něho negativní. Negativně vyšel i orientační test na návykové látky. Škoda na motorce byla odhadnuta na 30 tisíc korun. Policisté prověřením v evidencích zjistili, že čerstvě 19letý mladík nikdy nevlastnil řidičské oprávnění a do února příštího roku má uložen zákaz řízení za to, že v loňském roce byl chycen při řízení osobního vozidla.

Navíc zjistili, že již před 1,5 měsícem ujížděl v nočních hodinách jiné hradecké policejní hlídce. Policisté ho v centru města v ulici Divišova vyzvali výstražnými světly s nápisem STOP k zastavení, což však nerespektoval a začal ujíždět. Kličkoval ulicemi a poté se vydal ven z centra. V ulici Akademika Bedrny najel do protisměru, kde ohrozil protijedoucí taxi službu, při průjezdu křižovatky ulic Pilnáčkova a Ak. Bedrny nedal přednost v jízdě, kdy vozidla na hlavní silnici musela zastavovat.

Mladík ukončil jízdu až v ulici Jana Černého, kde si poškodil pneumatiku a dal se společně s dalšími dvěma spolucestujícími na útěk. Po necelých 300m útěku je policisté dopadli. Všichni tři shodně uvedli, že řídil jeden z nich – tehdy 18letý mladík, kterého policisté podrobili dechové zkoušce i zkoušce na návykové látky. Obě zkoušky byly negativní.

Oba 17leté spolujezdce policisté propustili a řidiče převezli na služebnu, kde mu sdělili podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu hrozí až 2 roky vězení. Mladík na svoji obhajobu uvedl, že se nechal kamarády vyhecovat a pak zpanikařil. Tento případ policisté na konci května ukončili a předali státnímu zástupci.
Za druhé ujíždění čeká mladíka obvinění opět z trestného činu maření úředního rozhodnutí.

por. Iva Kormošová, Policie ČR