logo

Policistům na Liberecku ujížděl zdrogovaný cizinec v kradeném autě, sám nakonec havaroval

lbk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V minulých dnech prováděli policisté běžnou silniční kontrolu, během které v Kunraticích u Cvikova chtěli zkontrolovat osobní motorové vozidlo Audi, opatřené převozními značkami. Řidič vozidla Audi však nerespektoval pokyn k zastavení, dávaný mu zvláštním výstražným a rozhlasovým zařízením modré barvy s nápisem „STOP POLICIE“, zvýšil rychlost a hlídce začal ujíždět k obci Drnovec. Policisté okamžitě zareagovali a začali vozidlo s převozními značkami pronásledovat.

Z hlavní silnice sjel pronásledovaný vůz do obce Drnovec, kterou velmi vysokou rychlostí hlídce ujížděl, aniž by jakkoli respektoval dopravní značení a příkazů „STOP POLICIE“ dávaných mu ze služebního vozidla. Projel po lesní cestě spojující obec s komunikací I/13, na kterou se opětovně napojil a ujížděl hlídce dále přes obce Lvová, Rynoltice a Jitrava. Počínal si velmi nebezpečně. Několikrát ohrozil ostatní řidiče a jízdou v protisměru také ohrozil protijedoucí autobus. Předjížděl na plné čáře a v nepřehledných úsecích, a nerespektoval dopravní značení a rychlostní limity. Policisté jej však stále nespouštěli z dohledu. U Jablonného v Podještědí se do pronásledování zapojila další policejní hlídka.

Nebezpečná jízda skončila téměř po dvaceti kilometrech před Chrastavou. Policisté se vozidlo Audi pokusili předjet, tomu se však jeho řidič aktivně bránil, náhle změnil směr jízdy a na služební vozidlo najel, aby policistům znemožnil další pronásledování. Oproti hlídce, která náraz „vymanévrovala“, nezvládl řidič „Audiny“ udržet vůz ve směru jízdy a byl odmrštěn vpravo, mimo vozovku, do příkopu, kam následně havaroval. Policisté poté řidiče, ve kterém byl zjištěn 37letý cizinec, zadrželi.

Zadrženému cizinci policisté okamžitě poskytli první pomoc a následně jej podrobili orientačnímu testu na návykové látky, který vyšel pozitivně na Amfetamin a Metamfetamin. Po lékařském ošetření a provedených nezbytných úkonech, byl cizinec umístěn do policejní cely. Policisté zjistili, že vozidlo Audi bylo téhož dne nahlášeno jako odcizené v Polské Bogatynyi, a bylo osazeno registračními značkami z jiného vozidla.

Tím, že cizinec, jako řidič dopravního prostředku, najížděl na policejní vozidlo při plnění jejich služebních povinností, se dopustil zločinů násilí proti úřední osobě se zbraní a podílnictví, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na šest let. Policejní komisař na 37letého cizince podal podnět k návrhu na vzetí do vazby, který následně soudce akceptoval, a to z důvodů, aby v trestné činnosti dále nepokračoval a nevyhýbal se trestnímu stíhání.

nprap.Bc. Vojtěch Robovský, PČR