logo

Policistům se po zveřejnění videa z ostravské tramvaje přihlásil útočník, který lahví napadl dva lidi

msk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Již jsme informovali o ataku vůči cestujícím, ke kterému došlo na počátku prosince 2017 v tramvaji při jízdě Ostravou.

Prvotně jsme požádali o pomoc veřejnost při pátrání po podezřelém. Eskalující agresi a násilí zamezila až 27letá cestující, která se útočícímu muži postavila ozbrojena legálně drženou střelnou zbraní. Za rozhodující pomoc v kritické chvíli ženu posléze ocenil ředitel moravskoslezské policie. Útočící muž zveřejněný obrazový záznam zaregistroval a kontaktoval policisty. Následně bylo po shromáždění důkazů zahájeno trestní stíhání 27letého muže…

V předchozím období byly provedeny potřebné úkony trestního řízení a po shromáždění podstatných skutečností (jak jsme ostatně avizovali) došlo ke změně právní kvalifikace skutku. Muž je podezřelý z trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu (spáchaného v souběhu s přečinem výtržnictví). Pachateli tohoto skutku tak hrozí trest odnětí svobody od pěti do dvanácti let.

Pro aktuální právní kvalifikaci jsou klíčové některé skutečnosti, náleží sem i závěr znalce z oboru zdravotnictví. Útok vedený skleněnou lahví proti hlavě (obličeji) oběti může vést ke vzniku závažných zranění. Při rozbití skleněného předmětu (v popsaném situaci) pak může dojít k poškození důležitého orgánu či déletrvající poruše zdraví. Dalším rozhodujícím faktem je také skutečnost předchozího muži uloženého trestu.

I tento případ znovu v praxi ověřil klíčovou roli kvalitních kamer v ostravských prostředcích MHD.

Vyšetřování okolností skutku i nadále pokračuje, nyní v gesci kriminalistů 1. oddělení obecné kriminality moravskoslezské policie.

mjr. Mgr. Gabriela Pokorná, Policie ČR