logo

Policistům se přihlásily další dvě ženy, které poslaly peníze „americkým vojákům na misi“

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Chtěli bychom důrazně apelovat převážně na osamělé ženy, které různí zahraniční „nápadníci“ požádají o přátelství prostřednictvím sociálních sítí, aby tyto žádosti raději odmítly. A pokud na přátelství přistoupí, aby „virtuálnímu příteli“ v žádném případě neposílaly žádné peníze!

V tomto týdnu jsme přijali dvě oznámení od žen, které se na internetu seznámily s někým neznámým, který se vydával za zahraničního příslušníka armády.

První případ jsme přijali v pondělí od sedmapadesátileté zdravotně postižené ženy z Přerova, z níž podvodník vylákal 700 000 korun. Neznámý pachatel, který se vydával za příslušníka americké armády sloužícího v Sýrii, prostřednictvím sociálních sítí požádal oznamovatelku o přátelství, kterou žena přijala. Mezi oběma proběhlo několik e-mailů. Následně podvodník ženě napsal, že jí poslal balíček se 400 000 USD a zlatem, který zadrželi celníci v Turecku, a žádá ženu, aby zaslala několik tisíc EUR za proclení zásilky. Žena postupně platila. Utratila nejen své uspořené peníze, ale přes 300 000 korun si navíc vypůjčila od různých finančních institucí.

Druhý obdobný případ přijali ve středu policisté ve Šternberku. Padesátiletá žena se seznámila v polovině srpna 2018 přes sociální síť s mužem, který se vydával za Australana sloužícího v mírových sborech OSN v Somálsku. Muž ženě sliboval společné soužití a napsal jí, že po ukončení mise v prosinci 2018 za ní přijede. Následně jí zaslal balíček s elektronikou a zlatem, a požádal jí, aby zásilku sledovala. Balíček doputoval až do Turecka, odkud jí přišla zpráva, že musí uhradit clo ve výši 3 100 EUR. Nápadník ženě přislíbil, že jí daný poplatek později vrátí a tak žena clo v polovině října uhradila. Asi po týdnu jí byl doručen další e-mail z Turecka, aby uhradila další poplatek ve výši 42 200 EUR. Podvodník ženu stále ujišťoval, že jí vynaložené poplatky zpětně uhradí. Žena postupně ve splátkách do konce října celou částku 42 200 EUR uhradila. Do týdne od uhrazení této částky přišel třetí požadavek na uhrazení dalšího poplatku ve výši 92 000 EUR. Podvodník stále ujišťoval ženu, že ji vše vynahradí. Ale žena konečně zbystřila a napsala protějšku, že vyhledá právní pomoc. Pachatel se poté s ženou rozloučil a přestal s ní komunikovat. Z důvěřivé ženy za necelý měsíc vylákal téměř jeden a čtvrt milionu korun.

Oba případy si převzali kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality SKPV Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Za přečin podvod hrozí pachateli trest odnětí svobody na dvě až osm let.

V této souvislosti opětovně nabádáme k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi.

Abyste se nestali obětí seznamovacího podvodu, dodržujte následující rady:
* dobře zvažte, zdali přijmete nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu
* dávejte si pozor na sliby týkajícího se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí
* protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby, milá slova, komplimenty, lichotky
* pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka např. lékaře, architekta, vojáka, různé specialisty…
* bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu
* předstírají intenzivní zájem o vaše soukromí, vědí, co osamělá žena potřebuje
* své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců
* po určité době přichází se svými požadavky a to formou finanční pomoci např. na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání….

DŮLEŽITÉ!
* neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z vás nezanedbatelné finanční prostředky
* nesdílejte s nikým vaše intimní fotografie, mohou být později použity k vydírání

por. Mgr. Libor Hejtman, Policie ČR