logo

Policistům ujížděl cizinec v kradeném Mercedesu, vypátral ho služební pes Chucky

khk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

Policisté Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje ve čtvrtek 13. 12. 2018 zadrželi na Náchodsku muže s odcizeným vozem zn. Mercedes Benz, který s ním ujížděl z Německa.

Řídil ho cizinec, který mířil do Polska. Tam však už díky úspěšnému policejnímu zákroku, v němž policisté museli použít i služební zbraně, nedojel. Po vypátrání odcizeného vozidla v oblasti Jívky a Stárkova na pomezí trutnovského a náchodského regionu, udělaly policejní hlídky na ujíždějící vůz zátah. Muž však odmítal zastavit a naopak najel na policejní auto i zasahující policisty. Ti stihli uskočit a vystřelit na pneumatiky prchajícího vozu. Muž ujel ještě kilometr a půl, pak z auta vyskočil a utekl do zasněženého lesního porostu. Po stopách se mu ihned pustily policejní hlídky a psovodi se služebními psy, kteří pročesali sněhem zapadaný terén.

Prchajícího cizince po několika desítkách minut vystopoval služební pes Chucky. Policisté nebezpečného muže okamžitě zadrželi a přiložili mu služební pouta. Provedená orientační zkouška na přítomnost návykových látek skončila u podezřelého s pozitivním výsledkem. V muži zjistili 28letého cizince, kterého umístili do policejní cely.

Vzhledem k závažnosti cizincova jednání, kdy úmyslně najížděl na vytvořený zátaras a zasahující policisty, si celé vyšetřování převzal krajský výjezd. Policejní vyšetřovatel zahájil vyšetřování cizince a obvinil jej z trestného činu násilí proti úřední osobě ve stádiu pokusu, z podílnictví a z poškození cizí věci. Protože se snažil úmyslně působit na výkon pravomoci úřední osoby a mohl přitom zasahujícím policistům způsobit těžkou újmu na zdraví nebo škodu velkého rozsahu, hrozí mu trest odnětí svobody od tří do dvanácti let.

Policisté současně podali k rukám státního zástupce podnět na podání návrhu na vazební stíhání obviněného, kdy soud dnes dopoledne rozhodl o vazebním stíhání muže.

por. Mgr. Lenka Burýšková + por. Mgr. Eva Prachařová, Policie ČR