logo

Policistům v Olomouci ujížděl muž v Alfě Romeo se zákazem řízení a pod vlivem drog

olk msk olk zlk jhm pak khk vys lbk jhc ulk kvk plk pha stc

V pátek 16. listopadu 2018, krátce po šestnácté hodině, si v rámci výkonu služby nad dohledem nad bezpečností a plynulostí silničního provozu povšimli policisté na ulici Pražské v Olomouci vozidla Alfa Romeo, které dle dostupných policejních databází mělo neplatnou technickou kontrolu.

Toto vozidlo chtěli za použití zvukového a světelného výstražného znamení zastavit. Řidič však na tuto situaci reagoval tak, že zrychlil jízdu a začal ujíždět směrem k ulici Tomkova, dále kolem Hejčínské inline stezky, kde bez světelné signalizace odbočil vpravo a pokračoval směrem ke Klášternímu Hradisku na ulici Jablonského. Po celou dobu řidič nerespektoval dopravní značení, porušoval zákon o provozu na pozemních komunikacích a bezohlednou jízdou ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu.

V ulici Jablonského mu další policejní hlídka svým vozidlem zablokovala cestu. Toto vozidlo se pokusil řidič objet, nicméně byl zablokován dalším služebním vozidlem a v další jízdě mu bylo zabráněno. Řidič však zcela vozidlo nezastavil a pokusil se o útěk. Za použití donucovacích prostředků ho policisté zpacifikovali a zadrželi. Společně s řidičem cestovala ve vozidle i spolujezdkyně, která se v okamžiku, kdy policisté prováděli služební zákrok, přesunovala na místo řidiče a již chytala za volant.

Nebylo tedy vyloučeno, že by mohla pokračovat v jízdě a mohla tak ohrozit život a zdraví policistů. I ona byla za použití donucovacích prostředků zadržena. Jak policisté zjistili, řidičem byl 34letý muž, který, jak sám uvedl, ujížděl proto, že má zákaz řízení. To se také potvrdilo. Policisté zjistili, že má od října letošního roku na dobu 24 měsíců Okresním soudem v Olomouci vysloven platný zákaz řízení všech motorových vozidel. Provedli u něj orientační test na omamné a psychotropní látky, který vykázal přítomnost amfetaminu/metamfetaminu a orientační dechovou zkoušku, která byla negativní.

Řidič se po poučení odmítl podrobit lékařskému vyšetření, spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocnici. U jeho 27leté spolujezdkyně nalezli policisté tzv. psaníčko s bílou krystalickou látkou a naplněnou injekční stříkačku. Obojí bylo zajištěno.

Řidič je nyní podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na dva roky a z přestupku na úseku bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Jeho 27letá spolujezdkyně je podezřelá z přestupku dle zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách – neoprávněného přechovávání návykové látky.

por. Mgr. Irena Urbánková, Policie ČR